354 pen; het opheffen der onverschilligheid, die'ten dezen nog vrij algemeen hier te lande bij niet- militairen bestaat." Er lieerseht - vervolgde die voorzitter hier te lande bij niet-militairen in het algemeen eene be treurenswaardige onverschilligheid omtrent militaire zaken. Er heerscht onbekendheid, onverschilligheid omtrent de eenvoudigste bijzonderheden, die het krijgswezen betreffen, omtrent onze instellingen, huishouding en verpleging; omtrent onze terminologie, onze gebruiken; omtrent hetgeen voor ons nog poëzie en illusie is kunnen blijven. Het is bijna een axioma in 's Lands vergaderzalen geworden, om, bij voldoende kennis ter beoordeeling van de meest uiteenloopende onderwerpen, zich omtrent krijgskundige vraagstukken oningewijd, als van zeil' sprekend incom petent te verklaren. Ten einde dien voor den Staat en het Leger nadeeligen toestand eenigs- zins te kunnen verbeteren, werd de Yereeniging tot beoefening der krijgs wetenschap te 's Gravenliage opgericht. Gedurende de zestien jaren van haar bestaan heeft zij op de toenemende belangstelling onzer landgenooten mogen aanspraak maken. Thans telt zij ongeveer 1000 leden. Wie nu daaruit de gevolgtrekking maakt, dat deze vereeniging alleen werkt ter verspreiding van militaire kennis onder niet-militairenvergist zich. Na verloop van tijd is zjj tevens geworden het centrum der élite van het Nederlandsch officierscorps, die optreedt als vraagbaak voor militairen van hoogeren en lageren rang voor de moeilijkste vraagstukken van zuiver militairen aard. Daardoor is de vereeniging o. i. in be teekenis toegenomen en zullen hare verslagen tevens een der bronnon kunnen worden ter vermeerdering der kennis van het Indisch officierscorps. Dat de vereeniging ook Indische legerbelangen bespreekt, is herhaaldelijk gebleken. Aangenomen mag dus worden, dat zij dit ook in den vervolge zal doen. De maandelijksche contributie ad 0,50, in te houden op het tracte- ment van den officier, kan geen beletsel zijn om tot het lidmaatschap der vereeniging toe te treden. Moge een groot aantal onzer officieren daarvan het bewijs geven! De Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 361