356 0. is overtuigd, dat men nog in 1878 te Indrapoeri had kunnen zijn, „indien men niet op een ongeschikt tijdstip de operatiën had gestaakt, omdat ook toen de Generaal Van der Heijden niet vrij was in zijne handelingen en men te Batavia op nieuw zijne toe vlucht nam tot onderhandelen en het o. a. niet noodig achtte, de batterij Bergartillerie, die Van der Heijden vroeg, onmiddelijk te zenden." Wat eene onjuiste voorstelling van 't gebeurdeIedereen weet immers, dat de operatién moesten gestaakt worden ten gevolge van gebrek aan transportmiddelen? Is 't O. onbekend, dat de bevelhebber reeds den 26e" Juli 1878, vier dagen na het openen van den veldtochtnaar Batavia seindedat de aan voer van den voorraad vertragend werkte Is het hem onbekend, dat op den 5e" Augustus 1878, daar het opvoeren van vivres en munitie de beschikbare krachten te veel uitputte de bevelhebber zegt het woordelijk in 't verslag der operatiën in de XXII moekims eene proef werd genomen om van een duizend tal onderworpen Atjehers een 500 tal voor het transport van Lambaroe naar Montassih en een 500 tal voor het schoonkappen van het terrein te bezigen en dat die proef totaal mislukte Heeft hij het telegram van 2 Augustus niet gelezen, waarin, voor dat van Batavia tijding kon zijn ontvangen, wordt gewaagd van onder handelingen met Toekoe Baid(f) en evenmin het telegram van 8 Augustus 1878, waarin men leest: „De onderhandelingen met 1 oehoe Bait gaan voort?" En O. beweert, dat de voortvarende Van der Heijdendie den 10en Augustus een geheel bataljon „Javasche Courant," S Augustus 1878. Zie „Javasche Courant" van den 30en Augustus. Aan de duizend onderworpen Atjehers was niet gezegd, dat ze koeliediensten zouden moeten verrichten, maar men had hun medegedeeld, dat Panglima Polim zicli zou komen onderwerpen en hen uitgenoodigd om daarbij tegenwoordig te zijn. I)e mensehen kregen eenige gewonden.- De nood moet wel groot zijn geweest, dat tot zóó iets toevlucht werd genomen. (1") „De krijgsoperatiën en het bemachtigen van Montassih hebben blijkbaar een diepen indruk gemaakt, zoowel op ons gebied en onderhoorigheden als bij den vijand. Onderhandelingen bepalen zich echter nog tot brieven Toekoe Bait. Alles vlucht voor onze troepen," „Onderhandelingen met Toekoe Bail gaan voort".

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 363