366 hem, die wil nadenken, kan het vertrouwen in zijn arbeid er niet groot door worden. 't Is trouwens waar, een weinig oppervlakkigheid kon hem niet schaden; want hij verzweeg zijn naam en heeft dus zijne reputatie als nauwkeurig schrijver niet in de waagschaal gesteld. „Vervelend en lang van stof", zegt O. op bladz. 419, I. M. T., dat mijne brieven zijn. Ik beaam zijne woorden ten volle. We tende, met welke tegenstanders ik te doen zou hebben, was ik ge noodzaakt, at te dalen tot in détails, niets te verzuimen, wat tegen spraak reeds voorloopig kon ontzenuwen. Ook op dit geschrift, waarin ik, om toch duidelijk te zijn, mij telkens heb schuldig gemaakt aan herhalingen, zal O. zijne qualificatiën: „vervelend en lang van stof weer met recht kunnen toepassen. Liever echter langdradig en vervelend dan onjuist en oppervlakkig. 't Is mij te doen om de feiten naar waarheid in 't licht te stellen, niet om den naam van een sierlijk schrijver te zijn. Daarop maak ik, officier uit de ge lederen, die nooit andere dan lagere scholen heb bezocht, geene aanspraak. W aarom echter dwingen schrijvers als de Heer BorelO., enz. mij om lang van stof en vervelend te zijn Zij hadden dat kunnen vermijden, door zóó te critiseeren, dat eene gegronde repliek onmogelijk werd. Waarom heeft O., die mijne cijfers betwijfelt, omdat ik er, ter ver- mijding van langdradigheid, geene toelichting bijvoegde, niet anders gecontroleerd dan door op te geven wat hij meentdat in het tweede halfjaar van 1878 en in 1879 in Atjeli was? Had hij dat gedaan, hij zou mij niet genoodzaakt hebben, de nadere toelichting en opgave van herkomst te geven, die ik hier laat volgen. Wanneer O. Bijlage F. van het „Koloniaal Verslag" van 1879 wil inzien, zal hij ontwaren, dat mijne cijfers niet uit de lucht zijn ge grepen. De legermacht bestond op 1 Maart 1879 uit: 3 garnizoensbataljons 106 officieren 3570 minderen. 9 veldbataljons 162 5117 1 escadron Cavalerie 5 156 Transporteert 273 officieren 8843 minderen. 3 Juli 1878, 11e bataljon van Batavia en 2J- compagnie van het 15e. 8 Juii 5e bataljon van Samarang. Eerste dagen van Augustus overige gedeelte 15e. 8 Augustus 9e bataljon, 21 Augustus een batterij.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 373