369 de posten buiten Groot Atjeli en een ander gedeelte op de reeds vroeger in dat gewest bezette posten? Zoo ja, dan zal zijn betoog nogmaals onjuist zijn. De macht in den Kraton en te Oleli-leh beschermde onze operatiebasis en leverde bovendien het voordeel, dat er elk oogenblik uit kon geput worden tot verwisseling van voor de velddienst minder geschikte militairendie soldaten op de posten buiten Groot Atjeli neutraliseerden de krijgsmacht der staten van de west-, noord- en oostkust, waardoor deze verhinderd werden, zoo als vroeger, strijders naar Groot Atjeli te zenden; die posten in Groot Atjeh zelf, al was de daarstelling van het meerendeel eene fout, omdat men zich nooit zoo ver had moeten uitbreiden, verhin derden den vijand, toevoer te krijgen uit het door vroegere bevel hebbers veroverde gedeelte van Groot Atjelizoomede om zich door invallen in ons gebied adem te verschaffen, terwijl die op de grenzen van het vijandelijk gebied bovendien eene voortdurende bedreiging voor den vijand waren en daarom alweder een gedeelte zijner macht neutraliseerden, behalve nog de gelegenheid, die zij aanboden tot het daarstellen van depots en het verzamelen onzer troepen. Alles kwam dus ten onzen voordeele en ten nadeele van den door het verlies van -f van Groot Atjeh reeds zoo zeer verzwakten vijand. Den reeds zoo zeer verzwakten vijand. In 1880 in Groot Atjeli eene inheemsche bevolking van 38000 zielen en daarvan 23000 in in de XXII en XXVI moekims, tegen welke men in 1878 en 1879 ageerde, nadat reeds vroeger een gedeelte dier districten veroverd was. Van die 23000 zielen ruim 3000 in de XXVI moekims. Hebben Koerong Baba, Pakan Badak, Boekit DaroeBoekit Seboen, enz., niet met kracht medegewerkt tot het doen mislukken van den inval van Jldbïb Abdoel Rachman? Waren Oleh Karung en Lambaroe van geen nut by onzen inval in de XXII moekims? Werden de vijandelijke posten Tjot Lepong en Tjot Loempong op den 25e)1 Juli 1S78 niet stormenderhand genomen door detachementen uit de bezet tingen van Atoeh Noord en Atoeh onder de Luitenants Ontrop en Graafland Werd Mesigit Lamjong op den 28en December 1878 niet uit Lamjong genomen? Dienden de posten langs de Koerong Tjoet niet 0111 den aanvoer van vivres naar Lamjong tijdens den inval in de XXVI moekims mogelijk te maken? Werd toen te Koeala Loë geene colonne gedetacheerd om de vluchtelingen neêr te schie ten? De bezetting der posten en van den Katon, enz. geneutraliseerd! Hoe komt 0. er toe? Heeft hij volstrekt niet overwogen, hoeveel zwakker de vijand was?

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 376