379 Vergelijken wij de trefkans: van de Coehoorn-mortieren met die van de voorlaadkanonnen van 8cm Berg, dan zijn de eerste zóó in het nadeel, dat dit reeds reden genoeg zou zijn om deze mortieren voort aan zoo weinig mogelijk mede te voeren. Volgens het „Handboek van Seijffardt en Van Pesch heeft men met deze mortieren op 300 pas, op een vierkant van 50 M. zijde, 50°/o treffers. Volgens de oudervinding, die wij bij verschillende proeven en oefeningen hebben opgedaanwordt het aantal treffers op de grootere afstanden allengs minder, zoodat op 900 pas slechts op hoogstens 15°/0 treffers mag gerekend worden. Bij het kanon van 8cm Berg bedraagt het aantal trefferswanneer geworpen wordt met de granaat, voorzien van de schokbuis, model Kuhnop een vierkant van de zelfde afmetingenop 300 pas 85% 400 76% 800 50% en 1200 40% Daarenboven springen bij het kanon door de goede werking van de Kuhnhuïs bijna alle granaten, terwijl dit bij de mortieren zeer dikwijls niet het geval is. Zonder overdrijving kan dit aantal op 25% gesteld worden. Door de invoeringdie eerstdaags zal plaats hebbenvan de tem- peerzundertjes zal hierin waarschijnlijk wel verbetering worden ge bracht, doch men zal toch nog niet zoo zeker zijn van het springen der granaten als bij de schokbuizen. Het worpvuur van het achterlaadkanon van 7,5om Berg zal zeker niet achterstaan bij dat van het voorlaadkanon van 8cm Berg de mortieren zullen dus ten opzichte van eerstgenoemd kanon nog meer in het nadeel zijn. Volgens onze meening zal men dus zeer in het belang van de zaak handelen, wanneer men de mortieren zoo spoedig mogelijk bij de bergbat- terijen doet verdwijnen en die ook zoo min mogelijk te velde medevoert. Is het terrein echter van dien aard, dat liet medenemen van ka nonnen geheel onmogelijk is, zoo moet het aantal mede te voeren mortieren zoo groot mogelijk zijn, ten einde de slechte trefkans door een groot aantal vuurmonden te neutraliseeren. Wij achten daarom

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 386