- 382 Hieruit blijkt weldat eene formatie van 4 stukken per bergbatterij zeer noodig werd geacht, daar liet anders wel zoo eenvoudig en, met het oog op het gering aantal officieren en onderofficieren, veel doelmatiger zou geweest zijn, de batterijen reeds op voet van vrede op 8 stukken te brengen en het mindere personeel bij mobilisatie te com- pleteeren. In het zelfde nummer van de „ltevue militaire," vindt men eene indeeling van eenige Oostenrijksche legerafdeelingen gedurende den veldtocht in Bosnië in 1878. Daaruit blijkt, dat gewoonlijk bij de voorhoede eene bergbatterij werd ingedeeld, terwijl aan colonnes, die voor flankdekkingen dienden, eveneens Bergartillerie werd toe gevoegd. De Veldartillerie was bij den hoofdtroep ingedeeld. De Artillerie werd in dezen veldtocht op het gevechtsveld op de zelfde wijze gebruikt, als dit in het algemeen in 1870/71 door de Duitschers is toegepast. De Artillerie der voorhoede opende zoo spoedig mogelijk het vuur; daarna kwamen de overige batterijen achtereenvolgend in batterij om den opmarsch der zeer lange colonnes te dekken. Het bergterrein veroorloofde slechts zelden de vereeniging van veel stukken in één vuurlijn, doch in 't algemeen werd er, hoewel de batterijen op verschillende punten werden opgesteld, naar gestreefd om allen op één doel te doen samenwerken. Het vorenstaaude toont, onzes inziens, voldoende aan, dat het wenschelijk is, eene bergbatterij uit niet meer dan 4 stukken te. doen bestaan. Voor dit aantal zal op het gevechtsveld in bergstreken gewoonlijk wel eene plaats worden gevonden. Eene opstelling van 8 vuurmonden echter, zoodanig dat één persoon die kan blijven overzien, zal meesttijds vele bezwaren opleveren. Daarbij moet ook wel in aanmerking worden genomendat een gedeelte der munitiedraagpaarden der 2e linie steeds in de nabij heid van de 1° linie zal moeten blijven, daar bij onze achterlaad- bergbatterijen in de 1° linie slechts 28 schoten per stuk zullen worden medegevoerd. Het aantal menschen en paarden van eene ageerende bergbatterij van 4 stukken is dus reeds vrij aanzienlijk. Ook de hoeveelheid munitie, die bij onze bergbatterijen wordt of

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 389