383 zal worden medegevoerd, achten wij der bespreking ovenvaardig'. Bij de tegenwoordige 8™ bergbatterijen worden voor de 6 kanon nen bij de batterij in de le en 2° linie medegevoerd 210 granaten 7 2 granaatkartetsen 7 2 kartetsen en 7 2 lichtkogels of 71 schoten en worpen per vuurmond. Laat men de lichtkogels echter buiten rekening, wat behoort plaats te hebben, wanneer men weten wil, hoeveel schoten per vuurmond worden medegenomen, zoo daalt het aantal tot 59. Daar bij de stalen bergbatterijen van 7,5cm elk munitiekistje 7 schoten kan bevatten [6 puntprojectielen en 1 kartets] zoo zal het aan tal schoten per vuurmond hier 84 zijn. Het aantal schoten, dat bij eene Oostenrijkse he bergbatterij per vuurmond wordt medegevoerd, is hierboven reeds opgegeven. Bij eene Engelsche bergbatterij bedraagt dit aantal 10G, zijnde 58 gra naten, 32 granaatkartetsen, 12 kartetsen en 4 lichtkogels, die in 14 munitiekistjes worden medegevoerd. Bij eene Russische bergbatterij worden per vuurmond in 14 muni- tiekisten 98 schoten medegenomen. Daar de Atjehsche oorlog bij verschillende gelegenheden geleerd heeft, dat een aantal van 59 schoten per vuurmond voor langdurige tochten geheel onvoldoende is, o. a. bij de verrichtingen gedurende het tijdperk van December 1875 tot Maart 1.876 zoo mag het een gelukkig verschijnsel genoemd wordendat het aantal schoten bij de achterlaad- batterijen zoo veel grooter is. Onzes inziens zou het echter wen- schelijk zijn, dit getal tot 98 schoten per vuurmond op te voeren, waartoe per stuk een draagpaard meer zou moeten worden me degenomen. Yerder komt het ons ook wenschelijk voor, dat de verhouding der granaten en granaatkartetsen gewijzigd wordt. Nu heeft men op 3 granaten, 1 granaatkartets en 1 kartets. Wij zouden echter in de munitiekisten van de 7,5cm bergbatterijen willen medenemen 3 granaten 3 granaatkartetsen en 1 kartels en de lichtkogels, even als nu, in afzonderlijke kistjes in. de 2e linie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 390