384 De granaatkartets, die toch met recht het projectiel van de toe komst wordt genoemd, heeft ook in Atjeh bij verschillende gelegen heden bij het voorlaadgeschut de meest gunstige uitkomsten gegeven. Hoeveel te meer zal dat het geval zijn bij de juist schietende ach- terlaadvuurnionden, wanneer de granaatkartets voorzien is van eene tijdbuis, die geheel aan het doel beantwoordt? In verband met vorenstaande beschouwingen is het, volgens onze meening, wenschelijk, dat de 4 bestaande bergbatterijen bij eene aan staande legerreorganisatie worden getransformeerd in 6 bergbatterijen, elk bestaande uit 4 kanonnen achterland van 7,5cm; 62 draagbare munitiekisten, waarvan 6 voor de lichtkogels1 reserveaffuit; 3 stellen broko's; 1 draagbare smidse; 2 reserveraden en 4 stellen ranseldragers. Mocht echter door deze reorganisatie het veldleger van Java en voornamelijk de Infanterie belangrijk uitgebreid worden, zoo zou waarschijnlijk het aantal bergbatterijen nog grooter moeten worden; doch daar het v erdedigingsstelsel van Java nog steeds in het duis ter schijnt te liggen, ten minste voor oningewijden verborgen blijft, zoo zullen wij dienaangaande niet verder in beschouwingen treden. V oidt later meer licht gegeven, zoo bestaat er altijd nog gelegen heid om op deze quaestie terug te komen. Ons hoofddoel was om aan te toonen, dat wij aan bergbatterijen van 4 stukken verre de voorkeur geven boven die van 6 stukken. Daar de kosten, die eene reorganisatie ten gevolge zal hebben, gewoonlijk op het welslagen er van van grooten invloed zijn, zoo teekenen wij nog aan, dat de 6 batterijen van 4 stukken, waarbij 98 schoten per vuurmond worden medegenomen, belangrijk minder zullen kosten dan de nu bestaande 4 batterijen van 6 kanonnen en 6 mortieren. Het volgende zal zulks toelichten- Voor een bat terij van 4 stukken op oorlogsvoet is het volgende personeel voldoende: 1 kapitein 2 luitenants bij 3 batterijen, bij de 3 andere 1 luitenant en 1 adjudant-onderofficier, 1 sergeant-majoor, 1 fourier 5 Europeesche sergeanten 5 korporaals

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 391