386 anneer men berekentwat elk dezer militairen en paarden aan tractement, soldij, vivres, fourages, huisvesting en kleeding aan het land kosten, zoo vindt men, dat dit alles voor het personeel der 6 voorgestelde batterijen ruim f 12000 's jaars minder zal bedragen dan voor de nu bestaande 4 bergbatterijeu. A oor dit bedrag zal nog een majoor, divisiecommandant, kunnen worden aangesteld, wat aan de oefeningen ten goede zou komen. Ook liet minder benoodigde Europeesclie kader is een groot voor deel, daar het genoegzaam bekend is, hoe moeilijk het steeds is, dit kader op eene redelijke wijze voltallig te houden. Het vorenstaande was reeds voor den druk gereed, toen wij ken nis nameu van de zesde aflevering van den loopenden jaargang van dit tijdschrift, waarin iets voorkomt over de Artillerie van het Ned.- Indische veldleger. Het is niet onze bedoeling, eene critiek van het daar geschrevene te geven; doeh wij wenschen enkel eenige punten, waarmede wij ons niet kunnen vereenigen, te bespreken. Dat éen stalen veldkanon naast een stalen bergkanon onnoodig is met het oog op de schootsverheid van laatstgenoemden vuur mond, kunnen wij niet beamen. De uitwerking van de granaten en granaatkartetsen op de verschillende afstanden en voornamelijk op de groote zal bij beide Vuurmonden toch zeer verschillend en het veldkanon zeer in het voordeel zijndaar bij dit de aanvan kelijke en eindsnelheden aanmerkelijk grooter zijn dan bij het berg kanon. Ook de trefkans is bij laatstgenoemden vuurmond belang rijk minder, blijkens de tabellen, voorkomende op bladz. 317 en 328 der negende aflevering van den vorigen jaargang van dit tijdschrift. Omtrent de uitwerking der 3 soorten projectielen vinden wij van beide vuurmonden op bladz. 318 319 en 329 van die zelfde aflevering eveneens eenige gegevens. W anneer nu in Indië door uitgebreide proeven de uitwerking op verschillende afstanden voor beide vuurmonden, ook wat het in- dringingsvermogen der scherven en kogeltjes betreft, zal zijn be paald, zal met cijfers kunnen worden aangetoond, hoeveel het veld kanon op de groote afstanden in het voordeel is en zal daaruit wel blijken, dat tegen een Europeeschen vijand, vooral bij het gevecht O O

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 393