390 Dit geheel te verbiedenzou o. i. moeilijk gaan. Er zijn omstan digheden, waarin men den officier vergunnen moet, burgerkleeding te dragen. Wij zullen thans overgaan tot het finantieele gedeelte der uniform verandering door ons voor den officier der Infanterie voorgesteld maar wij stuiten ook hierbij op niet weinig bezwaren; want hoewel wij tal van verschillende uniformen, zoo als die b. v. door de En- gelsche officieren gebruikt worden, bepaaldelijk afkeuren, zoude eene afzonderlijke groot-tenuejas voorzeker in aanmerking moeten komen, ware het niet, dat het gebruik van een dergelijk kleedingstuk hier in Indië, vooral voor den subalternen officier die in kleine garnizoenen of op buitenposten verblijf houdt, tal van technische en finantieele bezwaren zoude opleveren. De officier kan dan ook wel eene groot tenue missen en zeer goed door het omdoen van fouragères of het dragen van epauletten, waar van wij een groot voorstander zijn, zijne gewone in eene groot tenue veranderen. Yoor de hoofdofficieren echter, die als chefs van expeditiën en militaire commandanten dikwijls in aanraking komen met Inlcindsche grooten en hoofdenzoude eene afzonderlijke groot tenue wellicht meer aanbeveling verdienen. In dat geval vermeenen wijdat eene met gouden, in plaats van zwarten band afgezette tenuejas, zonder te opzichtelijk te zijnvolkomen aan dat doel zou beantwoorden. Ten einde een goed denkbeeld der door ons voorgestelde uniform verandering te geven, meenen wij niet beter te kunnen doen dan te beginnen met de in artikel 146, hoofdstuk XI, van het Reglement op de Inwendige dienst opgenoemde tenues gewijzigd te vermelden. I. Klein of dagelijksclie tenue. Deze zouden wij nog onderscheiden willen zien in a. klein tenue in gewapende dienst of exercitietenueen b. klein of dagelijksclie tenue. De exercitietenue zoude kunnen bestaan uit eene donker blauwe attila van lakengrein of eenige wollen stof, versierd met opnaaisels van zwart band (zie plaat) aan den kraag, den voorkant, enz., afge zet met eene smalle Nassau blauwe bies en voorzien van smalle gouden sehouderkleppen, met twee knoopjes of enkelen passant, het

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 397