391 distinctief gevormd door gouden sterretjes; een donker blauwen linnen pantalon, zonder bies, welke, naar den aard van de dienst, gedragen wordt in de lederen of zwart zeildoeksche schoenen van model; een met verguld ornament versierden helmhoedwitte til d'Ecosse hand schoenen; en een houwdegen met koppel, onder de attila. Zoo als uit het voorgaande blijkt, zijn wij geene voorstanders van den lakenschen pantalon, die in Indië, vooral op marsch, zoo hinder lijk is. Een greinen pantalon is eene zeer aangename dracht, maar is niet stevig en slijt spoedig en is dus duur. Een donker blauw gekleurd linnen pantalon verbindt luchtigheid met stevigheid en staat, behoor lijk gewasschen en gestreken, niet onoogelijk. Het dragen van zwarte helmhoeden is voorzeker te velde te ver kiezen boven het gebruik van witte hoeden, maar voor Indië toch minder practisch, omdat de zwarte hoeden warmer zijn. De dagelijksche tenue zoude kunnen bestaan uit eene met een gou den band en oranje cocarde versierde pet van model dan wel een witten kurken helmhoed; eene met wit band afgezette en gouden schouderkleppen of passanten voorziene witte attila van Engelsch lin nen of Russisch leer dan wel eene donker blauwe lakensche attila met smalle Nassau blauwe biesen een pantalon van Russisch linnen of Engelsch leer. II. Marschtenue. Deze zoude kunnen bestaan uit de ad I ge noemde attila van laken met passantenden blauwen lakenschen pan talon; eene geplooide over den rechter schouder gaande en van een valschen strik voorziene oranje sjerp met franjesden helmhoed met den stormband omzwart lederen zeildoeksche of verlakte schoenen; witte handschoenen; en een houwdegen. Daar de marschtenue bijna altijd bij diensten in het garnizoen gebruikt wordt, zoude slechts voor de dienst op marsch (te velde) de blauw linnen pantalon moeten gedragen worden. Yolgens onze meening is het noodzakelijkdat te velde de officieren zoo weinig mogelijk van de minderen te onderscheiden zijn. III. Expeditietenue. Deze zoude kunnen bestaan uit eene solda tenjas met schouderkleppen of passanten een donker blauwen linnen pantalon, in de lederen of zwartzeildoeksche schoenen van model bevestigd; een helmhoed; een houwdegen zonder scheede; een revolver

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 398