398 verschijnen, kaplaarzen aan hebben; ook bij alle diensten en buiten dienst is bet dragen daarvan toegestaan; buiten dienst moeten zij, zoo zij geene kaplaarzen dragen, verschijnen met sporen aan de schoe nen en souspieds aan den pantalon. De officieren dragen een laag staand boordje met een zwarten dasde das mag niet buiten den kraag der uniformjas uitsteken. De verschillende tenues voor de adjudanten-onderofficier komen, op de sjerp na, met die der officieren overeen. Nog eene zaak en van eenig gewicht wenschen wij hier te bespre ken, namelijk de sabel. De model-sabel, bij ons wapen in ge bruik, is, hoewel op het oog zeer netjes, een slecht wapen. Zij is niet krom genoeg om te houwente krom om te steken en biedt geene redelijke dekking aan voor de hand. Er wordt bijna niet één officier gevonden, die dit niet met ons eens zal zijn; het feit, dat nagenoeg een ieder er eene zoogenaamde expeditiesabel op nahoudt, spreekt te duidelijk voor de weinige waarde der tegenwoordige sabel. Ook de Berlijnsch zilveren en blinkende, licht deukende en luid rinkelende scheede is uiterst onpractisch. Wij zouden gaarne ingevoerd zien den zoogenaamden houwdegen, die door zijn bijna rechten vorm toelaat, met juistheid te stooten, terwijl die door den zwaren lansvormigen uitloop ook volkomen tot houwen geschikt is, terwijl hij door de dikke rugrib voor te schielijk afbreken gevrijwaard wordt. Yoor de dekking der hand zou door een practisch, maar smaakvol verguld koperen gevest zorg gedragen moeten worden. Wij zouden daarbij gevoegd willen hebben eene zwart lederen met. verguld koper gemonteerde dan wel eene stalen scheede, met slechts één ring, dien men door eene een voudige inrichting geschikt moest maken om de sabel, behalve hangende (voor het rijden) en ingehaakt, ook nog op de heup te kunnen dragen (zie teekening). Wij kunnen van de sabel niet afstappen, zonder nog een woord gesproken te hebben over den tegenwoordig in gebruik zijnden dragon, die behalve den hoogen prijs er van, ook onpractisch is. Het koord slijt spoedig en de kwast of peer wordt in korten tijd door het voortdurend slaan tegen de sabel onoogelijk, terwijl deze dra gon ook niet stevig genoeg is om, om den pols geslagen, het gewicht van

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 400