397 uitvoering van zijn operatieplan ondervinden moge. Hij en zijne officieren moeten zich voor den veldtocht zoodanig uitrustendat hij zelf niet meer dan 4 en zijne ondergeschikte officieren niet meer dan 2 koelies of dragers ieder noodig heeft. De geheele uitrusting van een officier moet steeds in niet meer dan twee niet moeilijk te dragen koffers of valliesjes gepakt zijn. Yan de tenue wordt te velde slechts klein of marschtenue medegenomen, daar het overige, zoo wel voor officieren als minderen, niet alleen te velde een last is, maar ook te veel koelies of pikolpaarden vereischt. Al het overtollige late men, hetzij in het laatste garnizoen, hetzij ter hoofd plaats van het gewest, werwaarts de expeditie wordt gezonden, in de magazijnen bewaren. Ten einde, den nasleep der officieren zoo gering mogelijk te maken en hen niet te noodzakenzich zeiven te velde van dranken te voorzien, zorge de Intendance, dat zij, ook tegen betaling, uit de voorraadplaatsen dranken kunnen bekomen. Ieder officier moet eene goede sabel en pistool hebben. De on dervinding heeft geleerd, dat deze wapens onontbeerlijk zijn in Indie en eene houwsabel beter is dan eene stootsabel. Yoor den onder officier en den mindere zijn de veldflesch en de veldzak eveneens onontbeerlijke voorwerpen. De veldzak kan den ransel vervangen en levert te velde voor den soldaat veel meer gemakken op. De on dervinding heeft het evenzeer bewezendat h et medeslepen van den ransel weinig nut heeft. Behalve hetgeen hij aanheeft, moet ieder soldaat altijd twee verschooningen bij zich hebben en ieder Europeesch soldaat nog een paar Europeesche of twee paren Inlandsche schoenen. Wat het menagehouden te velde betreft, leide de colonnecom mandant het zooveel mogelijk daarheen, dat officieren onderofficieren en manschappen niet gezamenlijk etenmaar deze verschillende rangen zoo veel mogelijk afzonderlijk en dan liefst graadsgewijze gezamenlijk menage houden. Al deze voorzorgsmaatregelen genomen zijndebepale de colonne commandant een dag, waarop hij den troep monstert. Bij die mon stering verdeele hij de Infanterie der colonne in divisiën en pelotons en plaatse hij de officieren van dit wapen zoo wel als die der andere wapens zoo veel mogelijk bij hunne eigene manschappen. Hij zorge, dat de sapeurs, die in Indie van veel nut zijn, voorzien worden van

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 404