398 goede kapbijlenparangsschoppen, patjols en alle zoodanige gereed schappen, die hij de verschillende door de genietroepen in Indië te verrichten werkzaamheden noodig zijn. Ook over de artilleriemunitie wordt eene nauwkeurige inspectie gehouden, omdat daaraan dikwijls groote gebreken gedurende het ageeren zijn ontdekt, ten gevolge waarvan meer dan eens het doel van een tocht mislukte. Zoodra deze inspectiën afgeloopen zijn, kan het bevel worden ge geven tot den opmarsch naar de grens van 's vijands gebied. Daags vóór den afmarsch zendt de colonnecommandant een officier met de fouriers en eenige manschappen vooruit om voor de colonne kwartier te maken. Deze officier zorge, dat bij elke rivier, welke de colonne moet voorbijtrekken en waarover geene goede brug ligt, zoodat de colonne met prauwen of zoogenaamde sassaks moet worden overgezet, een geschikt militair achterblijve, die belast wordt met het bijeenzamelen der benoodigde kampongbewoners om de colonne bij het overzetten der rivier behulpzaam te zijn en zoo er iets mocht ontbreken aan het materieel der prauwen of sassaks, dit te doen herstellen. Die officier zorge ookdat op de voor de colonne bestemde kwartierplaatsen alles in gereedheid worde gebrachtopdat de colonne bij aankomst aldaar logies en voeding vinde en tevens de noodige transportmiddelen bij den opmarsch der colonne voor den volgenden dag in gereedheid worden gebracht. Het spreekt van zelf, dat de gewestelijk-militaire commandant, door tusschenkomst van het civiel bestuurreeds van te voren gezorgd heeft, dat aan de hoofden der kampongs, gelegen langs de wegen, waarover de colonne marcheert, de noodige bevelen gegeven zijn, zoodat de met het kwartiermaken belaste officier slechts hebbe te zorgen, dat de aan die hoofden gegeven bevelen worden nagekomen. De expeditiecommandant moet steeds voor behoorlijke voor- en achterwachten zorgen. De troepen worden bij toerbeurt daarvoor aangewezen, de roosters worden door den adjudant van den colonne commandant en de zorg der detachementscommandanten aangehouden. Deze wachten observeeren, zoowel op marsch als in de nachtkwar tieren, alles wat naar plaatselijke omstandigheden voor marcheerende troepen in Europa is voorgeschreven, voor Indië vaak met verdub-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 405