399 belde oplettendheid, vooral bij het doortrekken van kampongs of langs alleen staande huizen marcheerende. Zoowel de colonnecommandant als zijn adjudant moeten er voor zorgen, dat bij het naderen van woningen een geschikt onderofficier aangewezen wordt om te beletten, dat iemand zich uit de gelederen begeve om die woningen binnen te gaan of zich gedurende den marsch daarbij op te houden. In Indië kan men daarop niet genoeg letten als men met Jnlandsche troepen en hun nasleep, vrouwen, koelies en bedienden, marcheert. De Sumatraan b. v. kan het niet uitstaan, dat men hem het geringste van zijn eigendom ontneemt. Er zijn voorbeelden van eenige achterblijvers, die door hem deerlijk mishandeld zijn geworden, omdat zij slechts een stuk suikerriet wegnamen. Het is de taak der achterwacht, te zorgen, dat al de personen, welke den troep volgen, zich steeds tusschen de colonne en de achterwacht ophouden. Dit moet ook met de bagage geschieden, zoo deze niet wordt vooruitgezonden. Men zorge steeds eenige koelies beschikbaar te hebben om personen, die gedurende den marsch ziek zijn geworden, zoo mogelijk, tot de eerstkomende etappeplaats te kunnen dragenbij aankomst aldaar oordeelt de offi cier van Gezondheid, in overleg met den colonnecommandant, hoe verder ten aanzien van de zieken behoort te worden gehandeld. Waar de colonne ook 's nachts haar bivak opslaat, steeds moet zij de grootste waakzaamheid voor hare wapens en munitie ten uit voer leggen; niet alleen is dit noodig voor den vijand, maar ook voor de Inlandsche koelies en bedienden, die de colonne volgen; meer dan eens is het voorgekomen toch, dat zij die stalen en aan den Su matraan verkochten, bij wien zij daarvan goede prijzen konden ma ken. De colonnecommandant zorge daarom, dat zijne schildwachten des nachts zoodanig worden geplaatst, dat niemand uit het logies ol bivak kan gaan, zonder door de schildwacht gezien te kunnen wor den. Geen schildwacht moet des avonds of des nachts iemand der kampongbevolking het bivak of logies binnenlaten of iemand zonder een obor laten passeeren. De schildwachten houden allen aan, die voorgeven, den colonnecommandant te willen spreken, vragen hun, wat zij wenschen, geven daarvan kennis aan den commandant dei- wacht en laten hen eerst op bekomen last van den wacht- of den colonnecommandant naderen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 406