400 De colonnecommandant zorge verder, dat alles wat van de bevolking ingekocht wordt, vóór het vertrek der colonne wordt betaald. Wat gedaan behoort te worden, zoodra men zich bevindt in de nabijheid van het vijandelijk gebied, is reeds in het eerste gedeelte van dit opstel gezegd. De plaatsing der veldwachten geschiedt onder die omstandigheden, zoo als bij cantonnementen in den Europeeschen oorlog in het groot wordt gedaan. Daar in Indië minder groote wegen en toegangen zijn dan in Europavindt de veld wachtcommandant in Indië geschik ter middelen om de groote toegangen goed te dekken en te doen bewakenmaar niettemin moet hij in Indië op de menigvuldige kleine voetpaden lettendie hij slechts na eene nauwkeurige terreinver kenning kan vinden; de Inlander heeft zijne paden door bosschen en struiken, die slechts een zeer geoefend Europeesch oog kan ont dekken. De Sumatraan gaat niet ten strijde, zonder een zak met zich mede te voeren, waarin een paar honderd borangs geborgen worden, die hij, van zijne sluiptochten terugkeerendezoodanig op de paden plant en met takken bedektdat men later niet kan zien, dat er een voetpad bestaan heeft. Moet hij over dat pad loopendan trekt hij de borangs voor zoo veel noodig er uit, bergt die zorg vuldig op, om ze weder op het pad te planten, nadat hij terugge keerd is. Nadat alle veldwachten geplaatstalle toegangen door schilwachten bezet en verder de noodige kleine wachten en posten gesteld zijn, laat de colonnecommandant het terrein in den omtrek en ieder veld- wachtcommandant het terrein in zijne onmiddelijke nabijheid goed doorzoeken, ten einde verzekerd te zijn, dat er hier of daar geene vijanden in bosschen, valleienengtenholle wegentusschen klippen, achter bergen, bergruggen, achter grotten of holen in klipachtig ge bergte in hinderlaag liggen, om verzekerd te zijn, dat noch de colonne noch eene der veldwachten overrompeld kan worden. Wat de colonnecommandant moet doen, voor dat hij tot den aan val overgaat, is reeds gezegd. Het punt, waar zijn geschut in bat terij moet worden gesteldbehoort hij uit te zoeken. Hij zorgt verder, dat, bij voorkeur onder begunstiging van den nacht, op het punt, waar dat geschut in positie moet komen, eene batterij van fascines

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 407