405 geregelde troepenmacht bijeen te houden, ook tegen de Maleische hulptroepen niet Teel zal wagen en sluipende terug zal trekken. De colonnecommandant posteere zich vervolgens op een der voor- deeligste punten in de genomen benting. Onmiddelijk laat hij weder de noodige veldwachten uitzettengeeft last aan de hoofden der hulp troepen om hunne onderhoorigennadat deze alles hebben doorzocht, weder te verzamelen en hende mannen uit elk district bij elkander, in linie vóór onze veldwachten op te stellen, op de wijze, zoo als de Maleische hulptroepen op Sumatra gewoon zijn, wacht te houden; doch de colonnecommandant zorge steedsbij toerbeurt, eenige -der hoofden onzer hulptroepen bij zich te houden. Hij moet zooveel mogelijk belettendat de kampongs onzer vijanden verbrand wordentenzij hij in buitengewone omstandighedendaartoe gedwongen wordt of wel op hooger last daartoe moet overgaan. Zelden zal de vijand zich, na het verlies zijner, bentings, in zijne kampongs of kottas staande houden. Meestal vlucht hij dan met vrouwen en kinderen en alles wat hij kan medenemen naar de wil dernissen waar door hem van te voren bentings zijn gemaakt en hij zich in hutjes van klapperbladen en atap met al het medegevoerde niet alleen schuil houdtmaar waar hij zich zoo men hem opzoekt ook hardnekkig zal verdedigen en zijn tegenstand grooter wordt, wanneer zijne kampongs verbrand zijn. Er zijn voorbeeldendat die hardnekkige tegenstand twee a drie maanden duurde na de vernie ling zijner kampongs en de kleine detachementen en transporten onzer troepenmacht aanhoudend door hem werden geteisterd en zijne aan vallen ook plaats vonden op de in de nabijheid onzer versterkingen wonende en zich aan ons onderworpen hebbende bevolking, diegeene bentings hebbende, daarvan telkens al de nadeelen ondervond. Het gevolg daarvan was, dat die bevolking telkens onze hulp vroeg en ook noodig hadwaardoor wij ons vaak in groote moeilijkheden hebben gewikkeld; want onze macht werd versnipperd en de bezetting in onze bentings verzwakt; terwijl de tct hulp dier bevolking afgezon den detachementen dikwijls in gevaar werden gebracht door de listen en hinderlagen des vijands. De aldus verzwakte bezetting der ben- Omtrent cle listen van den Inlandschen vijand raadplege men het aan liet

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 412