410 houden, maar wel om onze troepen, sluipende, onverwachts te overi'ompeleu. Met den bouw van eene versterking moet de detachementscom mandant zoo spoedig mogelijk een begin maken. Verder moet hij dadelijk alle middelen in het werk stellen om de gevluchte bewoners der landstreek in onderwerping te laten komen. Ten einde dit doel zoo spoedig mogelijk te bereiken, trachte hij in kennis te komen met eenige in den omtrek wonende Inlandsche hoofden, die, hoewel ons niet kwaadgezind, toch niet betrokken zijn geweest in de door ons op don vijand behaalde voordeelen, omdat de Sumatraan zich niet licht door de hoofden onzer huitroepen tot onderwer ping laat overhaleneerstens uit een gevoel van eigenliefde en twee- dens uit haat tegen hen, welke, met onze troepen en hulptroepen, zijne nederlaag hebben bewerkt. Hij zal zich daarom nooit onderwerpen aan de hoofden onzer hulptroepen, Het laatste is ook minder raadzaam, omdat die hoofden, op onze kracht steunendevaak beletten, dat de overwonnen vijanden ons hunne onderwerping komen aanbieden, door het stellen van ongehoorde eischen betreffende de betaling van de hadcit prang en het aanhouden van de tot ons komende zendelingen des vijands, zoo lang aan die eischcn hunnerzijds niet eerst voldaan is, waardoor de reeds zoo vele verliezen geleden hebbende vijand nog meer geplunderd wordt. Meer dan eens deelde dan ook de ongelukkige vijand ons later mede, dat liij alleen om die reden zijne onderwerping niet had kunnen aanbieden. Daarentegen laat do vijand zich beter leiden door neutraal gebleven hoofden, die hem de verzekering kunnen geven, dat ons gouvernement in de voor waarden van onderwerping billijk zal wezen. Laat die onderwerping lang op zich wachten, dan zal de in de buurt onzer versterking wonende kampongbevolking veel last van den stroopenden en roovenden vijand hebben en daarom den detache mentscommandant dikwijls om hulp en bijstand verzoeken. Daaraan moet hij voldoen, doch daarvoor make hij gebruik van zijne hulp troepen onder hunne hoofden en neme dan in' overleg met dezen zoodanige maatregelen voor de veiligheidsdienst in de omliggende kampongs, dat de vijand daaraan geen nadeel meer kan toebrengen. Himmer late hjj zich verleiden, zelf aan het hoofd der geregelde

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 417