411 troepen die hulp te verleenen. Hij moet zich alleen bepalen tot de verdediging zijner benting. Onbedachtzame officieren deden dat niet, maar werden door de kampongbevolking, die getneene zaak met den vijand had gemaakt, misleid, waardoor zij de oorzaak waren niet alleen van de groote door hen zeiven ondervonden verliezen, maar ook dat het geringe in de benting achtergebleven detachement tijdens hunne afwezigheid door den vijand overrompeld en vaak tot den laatsten inan afgemaakt werd. Zoodanige handeling bracht eene geheele landstreek, die nauwelijks onderworpen was, weder in vollen opstand, noodzaakte de bezetting van andere bentings om, wilde zij niet geheel afgesneden worden, haar post, vaak met verlies van geschut en munitie, te verlaten en daarna de uitrusting van eene nieuwe en grootere expeditie. De post- of detachementscommandant moet zoo spoedig mogelijk voor goede wegen, zoo wel voor een mogelijken terugtocht, als tot de omliggende kampongs en kottaszorgen. Zijn die kampoDgs versterkt, dan moeten die versterkingen zoo spoedig mogelijk wor den geslecht. Dit moet altijd eene der eerste voorwaarden bij de onderwerping des vijands zijn. Men bepale voor die slechting een bepaalden termijnwaaraan men de hand moet houden, door telkens zich te vergewissen, hoe verre de bevolking daarmede gevorderd is. Wordt de rust in de onderworpen landstreek meer en meer be vestigd, dan moet de postcommandant er aan beginnen te denken; voorstellen te doen tot wegzending der hulptroepen. Zij is alsdan gewenscht, omdat die troepen niet ophouden, buiten ons medeweten de onderworpen bevolking (liefst op onzen naam) te plunderen of at te zetten, waardoor deze, ten laatste mismoedig wordende, liever hare woonplaatsen verlaat en zich in de wildernissen vestigt dan langer aan die knevelarijen en ongehoorde handelingen blootgesteld te zijn, en zoodoende alle kans bestaat, dat die bevolking zich we der met onze vijanden zal vereenigen. Eerst na het vertrek der hulptroepen zal de postcommandant de welwillendheid der in on derwerping gekomen bevolking ondervinden. Is de Sumatraan een maal overwonnen en in onderwerping gekomendan is hij zeer gewillig en werkzaam. Men kan veel van hem gedaan krijgen mits men hem billijk behandele.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 418