412 Daarom is het de plicht van ieder postcommandant om onder de bezetting zijner benting eene strenge krijgstucht te onderhouden, opdat nimmer eenig nadeel aan personen of eigendommen worde toegebracht. De omgang met de bevolking geschiede zeer omzichtig. Alles wat van haar gekocht wordt, moet betaald worden. Het zoeken naar vrouwen van eene verdachte reputatie gaat in de bin nenlanden van Sumatra met meer moeilijkheden gepaard dan op Javamilitairen die zich daaraan waagdenwaren soms de oorzaak van treurige opstanden. Kort na de onderwerping vergunne men nimmer, dat enkele militairen naar de pasars gaan. Een officier, die aan al deze maatregelen de hand houdt, zal spoedig bemerkendat de bevolking der onderworpen landstreek hem zeer genegen isomdat zij zietdat er orde in zijn district heerscht. Yan de hoofden der bevolking zal hij spoedig alles ge daan kunnen krijgen, wat hij voor het welzijn van zijn detachement verlangt. "Wil hij zijne benting in een meer verdedigbaren staat brengen, dan zal hij van die hoofden al spoedig dagelijks werkvolk kunnen krij gen. Gaat hij, in den eersten tijd zijner vestiging in de onderwor pen landstreek, daartoe over, dan neme hij gedurende dien schans- arbeid de grootste voorzichtigheid in acht. De manschappen der bezetting mogen dan volstrekt niet rondslenterenmaar blijven ge consigneerd. De wapens worden geladen de grootste waakzaamheid neme men alsdan in acht. Yoor de wachtdienst wordt dan de helft der bezetting zoo als hierboven reeds is gezegd gebruikt. Daar de wapens onder die omstandigheden ten allen tijde in een slagvaardigen toestand moeten verkeerenmoeten alle wapeninspec tiën verboden worden. Op den eersten tromslag van het alarmsig naal moet ieder soldaat weten, waar zijne plaats bij de verdediging der benting is. De vijand merkt spoedig opmet welken postcom mandant hij te doen heeft. Yoor een, die op eene overrompeling voorbereid is, heeft hij eerbied. Wat zorgeloosheid baren kan, hebben de gebeurtenissen van het jaar 1833, tijdens den opstand van Bondjolbewezen, toen al onze bezettingstroepen, gedurende den arbeid der bevolking aan onze versterkingen in dat landschap, afgemaakt werden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 419