413 Diezelfde waakzaamheid moet de postcommaudant betrachten bij de transporten van vivresgelden en munitie tusschen onze ver schillende bentings. Yooral wanneer die transporten door pas onder worpen landstreken gaan, moeten zij steeds onder een behoorlijk (voldoend) geleide gaan. Ook hierbij volgt men in het klein op, wat in Europa voor de convooien is voorgeschreven. De geschie denis van den Padri-oorlog is daar om te bewijzen, hoe het zenden van enkele manschappen ter afhaling, overbrenging of begeleiding der verschillende benoodigdheden voor de bezettingen der verschil lende bentings in eerst kortelings onderworpen landstreken vaak noodlottige gevolgenheeft gehad. Er is niets, dat meer den moed en de stoutheid opwekt bij een volk, dat den guerillakrijg voert, dan het dikwijls gelukken zijner aanvallen op onze transporten en de daarbij ingedeelde kleine detachementen. Het doet 's vijands aanhang aanhoudend vermeerderen en tot het weder uitbreken van groote opstanden aanleiding geven. Beter is het daarom, in pas onderworpen landstreken het open houden der communicatie tusschen onze aldaar opgerichte bentings niet aan kleine detachementen, maar aan eene mobiele colonne op te dragen. Deze colonne kan dan ook de eene of andere door den vijand aangevallen versterking zoo noodig bijspringen of ontzetten. Eiken opstanddie op nieuw uitbreektkan zijmits vlug ageeren- dein zijne geboorte smorenzonder dat men daartoe een onsa menhangend corps behoeft samen te stellen uit onderdeden dei- bezettingen van de verschillende bentings en deze daardoor meer dan wellicht raadzaam is te verzwakken. Zulk eene mobiele colonne is derhalve in elke pas onderworpen of nog niet rustige landstreek onontbeerlijk. De commandant van zoodanige colonne moet een officier van be proefde kunde en groote ondervinding zijn. Hij moet veel kennis van terrein en volk bezitten en iemand zijndie althans den kleinen oorlog goed weet te voeren. Zijn troep moet goed gedisciplineerd zijn, goed kunnen marcheeren en om zoo te zeggen steeds slag- Het stelsel der mobiele colonnesin verband met dat der bentings, heeft tijdens den oorlog op Java van 1825 - 1830 zeer goed voldaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 420