417 - reeds hier boven met een enkel woord gesproken is, zijn soms dooi de natuur zóó sterk, dat zij slechts door enkele en nauwe toegan gen te benaderen zijn; maar deze toegangen zijn dan nog zoodanig gelegen, dat zij slechts door weinige manschappen behoeven verde digd te worden en ieder soldaat van onze troepenmacht, die er zich voor vertoont, zeker is van getroffen te worden. Het is daarom voor onze troepen zeer moeilijk en bijna ondoenlijk om meester te worden van zoodanige toegangen. De colonnecommandant moet om die reden trachten, ze zooveel mogelijk bij verrassing te vermeeste ren. Dit moet 's nachts gebeuren. Deze moeilijke opdracht geve men aan een detachement ondernemende en op elkander vertrou wende soldaten, aangevoerd door een kloek officier, die zich eerst goed schuil houden en op een bepaald uur van den nacht, als zij kunnen nagaan, dat de vijand slaapt of althans voor het grootste gedeelte rust, sluipende de te vermeesteren positie naderen en haar trachten te overrompelen. Is deze in onze handen, dan houdt die officier zich daarin staande, hetgeen hij met zijne kleine, uitgelezen macht zal kunnen doen, omdat die positie ook van 's vijands zijde niet veel bezetting vorderde. Onmiddelijk wordt nu hiervan kennis ge geven aan den colonnecommandant, die, bekend met den weg naai de veroverde positie, derwaarts een peloton Infanterie ter verster king zendt. Den volgenden morgen begeeft zich de colonnecomman dant, onder behoorlijke dekking, zelf derwaarts om onze en de vijandelijke stelling in oogenschouw te nemen. Hij zal dan wel eene groote beweging onder den vijandachter zijne defensieve stel ling bespeurendeze trekt nu in massa samen. Het zoude daarom, met het oog op de vele verliezen, die wij zouden lijden, met ge wettigd zijn 0111 uit onze veroverde positie de vijandelijke stelling aan te vallen. De colonnecommandant moet voorloopig niets anders doen dan alles in het werk stellen om de veroverde positie te behouden en haar, vooral naar den kant des vijands, meer en meer te bevestigen en door de sapeurs tusschen die positie en het bivak zijner colonne een goeden weg laten maken om, zoo 1100- dig, de nieuwe positie ten spoedigste met eenig geschut te kunnen bewapenen en dien weg ook voor den opmarsck of den mogelijken terugtocht zijner colonne te kunnen gebruiken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 424