418 - Zijn er nu nog andere toegangen tot de vijandelijke stellingen te nemen of vijandelijke voorposten te overrompelen, dan moet de colon necommandant daarvan niets laten blijken en zich gedurende eenige dagen houden als of het hem alleen te doen was geweest om slechts die eene veroverde positie in zijn bezit te hebben; maar onderwijl beraamt hij zijn nieuw aanvalsplanten einde eene tweede vijandelijke positie op de zelfde wijze te overrompelen en beproeve hij of er moge lijkheid bestaat om, zoodra de tweede vijandelijke positie ook in on ze macht is, uit dat punt dadelijk de vijandelijke versterking op een ander punt binnen te dringen, dat dikwijls gelukken zal, omdat de vijand zijne grootste aandacht gevestigd heeft naar de zijde van het eerst genomen punt. Ziet de colonnecommandant daartoe kans, dan moet hij eerst de bezetting der eerst genomen positie met een officier en een detachement van 50 man geregelde troepen versterken en eenige hulptroepen als veldwachten tusschen onzen vooruitgeschoven post en de vijandelijke voorposten plaatsen. Met den officier, wien opgedragen wordt, de tweede vijandelijke positie te overrompelen, bespreekt de colonnecommandant zijn plan; die officier moet voor eene goede dekking zorgen. In den nacht wordt nu de colonne naar het punt gebrachtvan waar de colonnecommandant de tweede vijandelijke positie wil laten overrompelen. Is deze overrompeling gelukt, dan wordt hiervan, op een afgesproken teeken, de comman dant der eerste positie verwittigd, hetzij door een paar schoten of een salvo te laten hooren, hetzij door een vuurpijl af te steken. Voor den commandant der eerste positie is dit het sein om met de hulptroepen en de helft zijner geregelde troepenmacht van dat punt over te gaan tot het doen van een schijnaanval op de vijandelijke stelling aldaar, waardoor hij de aandacht des vijands op dat punt gevestigd houdt. Is de colonnecommandant in de gelegenheid, dien officier te waarschuwen, dat hij op het punt staat om de tweede vijandelijke positie te laten overrompelen en van daar een punt dei- vijandelijke versterking zal trachten binnen te dringen, dan zal dit beter zijn, omdat die officier dan eerder tot zijne schijnbewegingen kan overgaan en 's vijands aandacht afleiden, terwijl de colonnecom mandant hierdoor eerder en gemakkelijker na de overrompeling van der tweeden vijandelijken voorpost 's vijands benting op het gewenschte

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 425