422 Als men nu -nagaat, dat het geheele landschap Lintauten noor den met den Marapalam en den Goenong Sdgoe en ten oosten met de rivier de Silo en later de Sinarnandie met steile rotsen in hare nabijheid, achter Lintau en Kotta toedjoe om, langs Moewara naar Loeboedjambi en verder naar Indragiri loopt en met hare nevenrivieren dit oude rijk der Padrie drie a viermalen doorsnijdt, eene groote defensieve stelling uitmaakt, door de natuur zóó ge ducht versterktdat men daarvan geen meester iszoo lang men niet hare accessen veroverd heeft en hare liniën binnengedrongen is, begrijpt men, waarom in gevallen als dit zoo als men er tijdens den Padri-oorlog vele gehad heeft van geene omtrekkende bewe gingen sprake kan zijn om zoodanige stelling in handen te krijgen. Er zit niets anders op dan de stelling, die uit liniën en bentings of versterkte kampongs bestaateerst goed te laten verkennenom daarna te trachten een paar harer toegangenhetzij door overrom peling hetzij door de aldaar wonende bevolking op vreedzame wijze iii onderwerping te brengenin onze handen te krijgen. Eerst daarna kan een bepaald plan van aanval worden ontworpen. Ge schiedt die aanval van meer dan ééne zijde, dan mogen de uit de verschillende punten ageerende troepenafdeelingenzoo mogelijk, niet te ver van elkander verwijderd zijn. Gecombineerd ageerende, moet men ook elkanders bewegingen zoo veel mogelijk kunnen gadeslaan. Hiertoe bestaat door het van vele liooge punten voorziene terrein van Sumatra's westkust nog al gelegenheid. De troepenafdeelingen kunnen elkander zoodoende vaak op verren afstand zien; 's nachts kunnen zij elkander door het afsteken van vuurpijlen waarschuwen. De hier beschreven vijandelijke stellingen omvatten dus verscheidene kampongs of kottas. Zij vorderen, om bemachtigd te worden, de grootste aandacht van den expeditie- of colonnecommandant. Zoodra de door de natuur gemaakte ringmuur, welke die kampongs of kottas bijna ontoegankelijk maakt, op eene beredeneerde wijze en zonder overhaasting in onze handen geacht kan worden te zijn, dan is er reeds veel gewonnen. Daarna vertoonen zich de versterkte liniën aan onze oogen. Ook deze moeten geforceerd worden. Wederom wordt met overleg voet voor voet voorwaarts gemarcheerd. Soms vindt men achter die liniën nog eene zeer sterke kotta als reduit,

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 429