423 werwaarts de vijand ten laaste wijkt, nadat de accessen tot en de liniën van zijne defensieve stelling genomen zijn, om zich aldaar manmoedig te verdedigen en tot het uiterste stand te houden. Een voorbeeld daarvan had men hij de vermeestering van het landschap Lintaualwaar men de midden in de V kottas gelegen versterkte kotta of groote benting Tapisilo had. Ware deze versterking, toen onze troepen er zich voor vertoonden, goed verdedigd geworden, dan zoude zij ten koste van vele offers door hen genomen moeten zijn geworden. Wellicht hadden onze troepen hier het zelfde ondervonden als voor Bondjol. Bij den aanval op de kotta Tapisilo diende echter het geluk onze troepen. Onder de vijandelijke strijders heerschte eenige verwarring. In de nabijheid van hun kruitmagazijn stond een loods, waaronder zich een vuurmond bevond. Bij de bediening van dien vuurmond vloog de loods, na het afgaan van het schot, in brand. De brand deelde zich spoedig mede aan het kruithuis, dat kort daarna in de lucht vloog, waardoor weldra al de schoone gebouwen in het rijke en sterke Tapisilo eene prooi der vlammen werden. Een oogen- blik daarna viel ons de verwoeste versterking zonder slag of stoot in handen en had de vijand over de daarachter gelegen Silo of Si- naman de vlucht genomen in het naar de nabijheid dezer rivier zich uitstrekkende rotsachtige gebergte. Zoodanige versterkingen als de hier bedoelde worden niet op de gewone wijze als de zoogenaamde vijandelijke bentings genomen- Voor die versterkingen komende, zal men soms, met behulp van militaire ingenieurs, de regelen van den gewonen belegeringsoorlog in toepassing moeten brengen, loopgrachten openen, mijnen aanleg gen. Het spreekt van zelf, dat wanneer van zoodanigen oorlog sprake is, ééne colonne niet voldoende is. De bevelhebber zal da.11 voor den aanval verschillende colonnes moeten samenstellen, als hij in zijn aanvalsplan denkt noodig te hebben. Het zoude zeer onvoorzichtig zijn om, tegen zoodanige versterkingen ageerende, met weinig troepen en zonder de vereischte voorbereidende maatregelen te werk te gaan. Waarom zegt men loop graaf? Graaf komt van grave, het oud- Hollandsch voor gracht. Men hoort het woord graven {de graven) nog in Gelderland en graft in Overijssels

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 430