426 hoogen nog het defensief vermogen van zoodanige berg-of heuvelben- ting. Het is derhalve geene gemakkelijke taak, zoodanige benting te nemen. Ons geschut kan den vijand in dat geval weinig nadeel toebrengen. Zoodanige benting stormenderhand te willen nemen, zoude ■vele offers kosten door de flankvuren van den goed gedekten vijand, tegen wien wij met ons vuur weinig kunnen uitrichten, terwijl hij ons in zijne rondgaande loopgracht met zijne achter de borstwering liggende geweren veel nadeel kan toebrengen. Vooral hij zoodanige vijandelijke bentings geldt het: alvorens een aanvalsplan te maken, de positie goed verkennen. Die bentings zijn gewoonlijk slechts van ééne zijde te naderen. Voor den aan valler zit er niets anders opdan ze bij verrassing of door over rompeling te nemen. Hij zal daartoe soms groote omwegen door bosch en struiken moeten maken en nu en dan kruipende voorwaarts terrein winnen. Hij beginne met zich in de nabijheid der vijande lijke benting te verschansen, zoo, dat hij weinig of niets te lijden heeft van het vijandelijk vuur. Van dit punt uit laat hij door zijne sapeurs en hulptroepen een weg openen, ten einde den vijand het vermoeden te gevendat de aanval zal geschieden op die zijde, waar hij zelf denkt, het gemakkelijkst te kunnen worden genaderd. De vijand, die de naderende colonne heeft ontdekt, zal zijne aan dacht aanhoudend gevestigd houden op het puntvan waar zij hare werkzaamheden begonnen is. Onderwijl raadpleegt de colonnecom mandant een paar Inlandsclie hoofden, die met het terrein in den omtrek goed bekend zijn, langs welke verborgen paden de vijandelijke benting ongemerkt te naderen is. De colonnecommandant draagt vervol gens aan een paar flinke officieren op, ieder met een detachement, om, ge durende den nacht, al sluipende en kruipende, volgens de aanwijzingen dier hoofden, een voetpad te vinden of te doen maken, waarlangs de over rompeling zoude kunnen geschieden. Is daarvoor één nacht niet voldoen de, dan neme men voor de verkenning zoo veel tijd als noodig ismaar ga vooral 'zonder overhaasting te werk. Heeft die verkenning re sultaten opgeleverd en doen zich bijna geene moeilijkheden meer voor, de overrompeling te wagen, dan moet de colonnecommandant het acceswaarlangs de overrompeling zal geschiedenzelf nauw keurig opnemen en zich natuurlijk in den nacht derwaarts begeven

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 433