36 BEWEGINGEN EENER COLONNE. 20. De marsch in colonne en de veranderingen van directie worden uitgevoerd als bij 11, 12, 13, 14, 15 en 17 der C.-S., met uitzon dering, dat bij de veranderingen van directie eener stilstaande colonne de C.-Cn. hunne division langs den kortsten weg rechthoekig in de colonne geleiden en daarin doen plaats nemen. Het overschrijden van eene zeer werkzaam hestreken ruimte geschiedt zooals bij 12a, C.-S. is aangegeven. COLONNE OP WEG. 21. Bij eene colonne op weg moeten de afstanden tusschen de ver schillende afdeelingen zooveel mogelijk onderhouden en vooral te kleine afstanden vermeden worden. Yoor langdurige marschen verdient het aanbeveling, dat de compagniën met eene tusschenruimte (bij voorkeur deploiementsafstand) van elkander marcheeren. Bij eene compagniescolonne wordt dubbele afstand genomen door de sectiën en marcheeren de oudste officieren der afdeelingen voor het midden der beide sectiën. Ten einde de manschappen niet noodeloos te vermoeien, heeft het ver meerderen of verminderen van de frontbreedte der afdeelingen alleen dan plaats, wanneer men eenigen tijd in dien marsehvorm kan doorgaan. Ieder man moet behoorlijk in rij en gelid blijven marcheeren. De B.-Ch bepaalt de snelheid van den pas, naarmate van de omstan digheden. De L'.-Adjt. bevindt zich altijd aan het hoofd van het bataljon, om den vastgestelden pas te doen onderhouden. De colonne moet gestadig eene gelijke en geregelde beweging onderhou den, zoodat dan ook geene stremming noch loopen gedurende den marsch mag ontstaan. Moet eene afdeeling of moeten meer afdeelingen den pas inhouden of verkorten, dan zullen zij, zoodra de oorzaak daarvoor niet meer bestaat, haren aanvankelijken gang hernemen. Ontmoet het hoofd der colonne een beletsel, dan is het somtijds noodig, ten einde den marsch niet te vertragende tusschenruimten tusschen de compagniën en onderatdeelingen te verminderen. Deze sluiten alsdan zoo noodig geheel opde afstanden worden hernomen, zoodra het beletsel is voorbijgetrokken. Mochten de afstanden zonder te loopen moeilijk kunnen worden herno-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 43