550 het kader lijdt. De klachten over de onbruikbaarheid van het kader zijn dan ook algemeen. Het beste gedeelte van het Europeesche kader der Infanterie wordt nog altijd gebruikt om als schrijver dienst te doen of op de eene of andere wijze te worden geëmploijeerd; komt een detachement uit Neder land te Batavia aan, dan worden zij, die eenige talenten bezitten, geno teerd en zijn ze spoedig werkzaam gesteld b. v. bij het Departement van Oorlog met zijne menigvuldige bureaux, bij andere bureaux, bij de Topograpliische dienstde Hospitaaldienstenz. enz. Het overschot komt bij de bataljons Infanterie dienst doen. Wij zijn van meening, dat dit aller verderfelijkst is voor het wapen der Infanterie. Het gevolg van de onbruikbaarheid van het kader is dat de officieren ten nadeele van hun prestige vaak onderofficiers diensten moeten doen. Wil men goede onderofficieren verkrijgenman nen, zoo als wij ze gekend hebben in Nederland en zoo als wij ze met een blik van welgevallen in Duitschland gade sloegen, dan zal 't Gou vernement moeten beginnen, de soldij van den soldaat, wij hebben hiel den Europeaan op 't oog, aanmerkelijk te verbeteren; hoog handgeld lokt alleen den minder gewenschten soldaat. De soldaten-categorie toch is de bron, waaruit de onderofficieren komen; hoe beter het gehalte der soldaten is, hoe ruimer de keuze voor onderofficieren zal zijn. Ook de positie van den onderofficier moet daarom aanmerkelijk worden ver beterd, zal er een prikkel ontstaan voor jongelieden uit den middelstand zoo wel in Nederland als in Indiëom dienst te nemen bij het Indische leger. Die verbetering moet in het oog vallend zijn, zooals ruimer, betel en meer van de soldaten geisoleerd logiesbetere bezoldigingvergun ning aan ieder oppassend onderofficier [de korporaals bij hooge uit zondering] om een wettig huwelijk te sluiten; veel netter en doelma tiger kleeding, van fijner stof; en vergunning, ook aan de ongehuwde onderofficieren, om, desverkiezende geen deel te nemen aan de menage. Als deze eischen worden ingewilligdkan ook het examenbedoeld bij A. O. 1868, N°. 5 strenger afgenomen worden en zal het gehalte der onderofficieren langzamerhand verbeteren. Soerahaja, 18 Augustus 1881. Bijleveld, Kapitein der Infanterie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 457