BOEKBESCHOUWING. India in 1880, bij Sir Richard Temple, Bart., G. C. S. J., C. J. E., D. C. L., Late Governor of Bombay Lieutenant-Governor of Bengal, and Finance Minister of India. LondonJohn Murray, Albemarle street. 1880. Officieren van het Indische leger, die het hier aangekondigde werk niet als leesboek in handen nemen, maar zich daaruit een beeld wenschen te vormen van het Britsch-Indische leger, zijne staatsrechtelijke verhou ding tot de wetgevende en uitvoerende machten en zijne instellingen, zullen wel doen, eerst kennis te nemen van „De grondslagen van het Britsch-Indisch beheer", een werk dat in 1876 door de Heeren Verkerk Pislorius en Van der Lith op last van den Minister van Koloniën is uitgegeven. Niet, dat zij daarin iets van belang uit een militair oogpunt zullen vinden, doch de voorafgaande lezing van dat hoek zal alleen bij hen de overtuiging vestigen, dat het Britsch-Indisch bestuur niet, zoo als velen nog denken, een half-militair maar een zuiver civiel bestuur is, dat evenwel niet alleen door burgerlijke ambtenaren, maar ook door officieren gevoerd wordt; een feit, dat tegenover de Britsche staatsinstellingen en het algemeene karakter der Engelsche natie merkwaardig genoemd mag worden. Het aantal dier officieren, zegt de schrijver van het hier aangekondigde werk, is zeer groot. Tegenwoordig woi'den zij uit den staf van het leger genomen en niet alleen hij het binnenlandsch bestuur geplaatst, maar ook voor verschillende diensten van meer staatkundigen aard gebruikt. Het grootste gedeelte der betrekkingen van politieken of diplomatieken aard berust trouwens in handen dier officieren. Wie herinnert zich niet de namen van twee befaamde politici van den laatsten tijd, die beiden hoofdofficieren in Britsch-Indische dienst waren: Cavagnari en Doria? Maar ook vele betrekkingen bij het binnenlandsch bestuur zijn in hunne handen, namelijk in de provinciën PanjahOudh BurmaAssamhet centraal gedeelte van Britsch-IndicSind en Berar. In hunne qualiteit 29

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 458