454 Beschouwen wij thans, na gezien te hebben, hoe Engeland verschillende elementen der levende strijdkrachten ook buiten de gelederen van het leger en het oorlogsveld, ten bate van 's lands dienstweet te gebruiken, over welke middelen het in Briisch-lndië ten behoeve van eene oorlogvoe ring kan beschikken. "Wij beginnen met de Marine. Even als in onzen archipel had men vroeger in Britsch-Indiëbehalve de oorlogsmarine van den Staat, eene koloniale marine der O. I. C., Indian Navy genaamd, welker diensten geheel overeenkwamen met die onzer in 1842 gesupprimeerde Koloniale Marine. Haar hoofdstation was Bombay. Zij was in de eerste plaats oorlogsmarine, doch even als onze Koloniale Marine nog meer dan dat. Behalve bij verschillende expeditiënbewees zij het land op velerlei gebied diensten. Zij vertegenwoordigde de gewapende en gedisciplineerde politie ter zee. Zij moest den zeeroof uitroeien en de zeeroovers de vlucht naar hunne diepste schuilhoeken beletten. Hare officieren legden den grond tot de later zoo uitgebreide hydrographische kennis in Britsch-Indië en de naburige landenzij voeren aanhoudend langs de kustenin de verschillende baaien, havens en rivieren, deden er overal peilingen, schatten er afstandenkortom verrichtten de opname ter zee en bezorgden de eerste kaarten van verschillende vaarwaters. De vlagdie zij overal vertoonden, was het symbool van vele hunner dappere daden en eervolle diensten. Doch die marine ging even als onze Koloniale meer door haar materieel dan door haar personeel te gronde. De Britsche oorlogsmarine, die haar verving, was eerst alleen met Europeanen bemand, doch toen men meer en meer de diensten der Inlandsclie matrozen —laskars genaamd had leeren kennen, ging men er ook op de Britsche oorlogschepen toe over, een gedeelte der equipage uit Inlanders te doen bestaan. De verdediging der kusten en havens van Britsch-Indië tegen een aanval van den zeekant heeft ook daar herhaaldelijk veler aandacht gevorderd. Calcutta is met zijne groote haven en belangrijken scheepvaart door natuurlijke verdedigingsmiddelen van buitengewonen aard beschermd. Yer binnen 's lands gebouwd aan de oevers eener rivier, die voor de grootste schepen bevaarbaar is, kunnen deze vaartuigen niettemin alleen de plaats bereiken, wanneer ze goede loodsen aan boord hebben. De rivier toch heeft vele gevaarlijke ondiepten en zandbanken; daar het loodswezen ge heel in handen van het Britsche gouvernement is, behoeft men niet te zeggen, wat een vijandelijk eskader zoude overkomen, die de stad wil naderen. Rangunde hoofdplaats van Britsch-Burmaisop dezelfde wijze als Calcutta, aan de oevers der Irawaddy gebouwd, maar veel

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 461