- 458 zijne voeding laat zelden te wenschen over. In hospitalen en in koele bergstreken gelegen reconvalescentengestichten of sanitaria wordt hij uit stekend verpleegd. Yoor de toepassing der militair hygiëne, vooral in de kazernes, wordt goed gezorgd. Aan afleiding en uitspanning van den soldaat wordt veel gedaan door den aanleg van tuinen en parken, werkplaatsen, goed verlichte en geventileerde bibliotheken, lees- en re creatiezalen en cantines. Albion zorgt uitstekend voor zijne landsverde digers. Hoe groot er het materieel welzijn van den militair is, bewijst dat alleen in de verschillende militaire spaarkassen in Indië in 1879 eene som van 180000 a deposito lag en het aantal delegatiën naar het 'Ltsc^le rijk i11 Europa per jaar bedroeg eene som van 142000. Mi litaire weeshuizen voor Europeanen vindt men teKusOwli, Utakamand en Abu, die gedeeltelijk door den Staat gesubsidieerd worden. Hoe goed voor het logies der troepen gezorgd wordt, blijkt hieruit, dat de nieuwe kazernes voor één bataljon, met de eerste inrichting, loOOOO kosten. Zij zijn van twee verdiepingen en op de bovenste verdieping vindt men de slaapzalen. Die groote uitgaven brengen echter hare rente op; want de gezondheid van den Europeeschen soldaat blijft er zoo veel langer beter door. Het aantal sanitaria in de Himalaya- Nilgiris- en andere bergstreken is talrijk; op sommigezoo als te Sabathu Dagshat, Chakrata, Ranikhet en Mari kunnen geheele bataljons gesta tioneerd worden. Toch geeft zich de Britsch-Indische soldaat, in zulke goede omstan digheden levende, nog te veel over aan het overmatig gebruik van sterken drank. Dronkenschap is zijne hoofdondeugd. Militaire autoritei ten van naam uit Britsch-Indië hebben verklaard, dat er bijna geen militair misdrijf zoude te constateeren zijn of insubordinatie gepleegd worden in het Britsch-Indische leger, indien er geene gevallen van dron kenschap waren! Treffende getuigenis. Die ondeugd nam groote ver houdingen aan; in de laatste jaren is zij wat minder geworden. Goed bier is in de plaats van spiritualiën verstrekt kunnen wordengelukkig dat het bierdat in Britsch-Indië zelf gebrouwen wordtvan zeer goede hoedanigheid is; maar de dronkenschap blijft alle aandacht tot tegengang daarvan eischen. De onmatigheid en ongebonden levenswijze van velen maken het aantal tijdelijke of finaal afgekeurden voor de militaire dienst die naar Europa teruggezonden moeten worden, talrijk. Ook de syphi- litische en venerische ziekten eischentrots alle maatregelen van wetgeven- den, politioneelen en administratieven aard tot wering van de schadelijke ge volgen der prostitutie, vele slachtoffers. Het is treurig, te moeten onder-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 465