465 middelen van verkeer en de zoo veel langere reisroute grooter was dari tegenwoordigvoorzag Britsch-Indië grootendeels uit eigen boezem in de verschillende legerbehoeftentot allerlei artilleriebenoodigdheden toe. Indië had toen zelfs zijne eigene geschutgieterijen en geweerfabrieken. Men vervaardigde er ijzeren bronzen en geschut op eene groote schaal de buskruitfabrieken en magazijnen waren zeer groot, salpeter en zwa vel had men volop; munitie, artilleriematerieelharnachementleder werken, alles werd er, hetzij plaatselijk of in afzonderlijke inrichtin gen vervaardigd. De arsenalen vond men in hoofdplaatsen en centrale stellingen, de magazijnen in alle deelen des lands. Al die middelen om een leger slagvaardig te houden gaven tijdens den beruchten opstand van 1857 aan de militaire operation onschatbare voordeelen, toen de Inlandsche troepen met hun geschut en andere wapens deserteerden en in eens een georganiseerde vijand der Engelschen werden. Had Britscli-Indië toen niet over die middelen kunnen beschikken, de toestand der kolonie ware nog veel hachelijker geweest. Toen echter later de telegrafische communi catie met Europa tot stand kwam en hei transport van het moederland zoo veel sneller en korter geschiedde, achtte men die voorzorg niet meer zoo noodzakelijk. Bovendien kan de kolonie, beweerde men, op het ge bied der materieele eischen voor het leger uit een technisch oogpunt niet altijd even goed in de behoeften voorzien als het moederland. Een en ander maakte, dat men overging, hetzelfde systeem van voorziening in de verschillende legerbehoeften te volgen, hetwelk voor Nederlandsch- Indiè geldt. Buskruitinfanterie- en cavaleriemunitiede voertuigen der Artilleriebet harnachement en de verschillende uitrustingen worden echter nog in Indië gemaakt; het verschillende ledergoed vooral wordt zeer solide door Inlanders te Caivnpore vervaardigd en is van betere qualiteit dan het Engelscheterwijl het werk goedkooper is. De klee ding voor het geheele Britsch-Indische leger wordt ook nog altijd in de kolonie en door Inlanders gemaakt. De stoffen worden uit het moe derland gezonden. Het werk is goed en goedkoop. Het personeel der Militaire Administratie bestaat geheel uit militairen. Dat zij voor hare taak berekend is, heeft de laatste Afgaansche oorlog bewe zen, toen zij 60000 man op het oorlogsterrein en 150000 in geheel Indië te voeden had en daarover nooit geklaagd werd. Men heeft aan de In tendance tevens de regeling van het transportwezen willen opdragen in tijd van oorlog. Dit is eene fout geweest. Indien over het transport gedurende den laatsten oorlog geklaagd iswij te men dit hieraandat de Intendance telkens voor onvoorziene omstandigheden geplaatst werd

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 472