484 om die reden zéér moeilijk, dit zal liet beste kunnen geschieden door samenwerking van officieren, met kennis van land en volk en niet militaire toestanden, met staatslieden én ambtenaren, met algemeene kennis omtrent legerorganisatie en militaire verhoudingen. De Indische legerorganisatie kost den staat vele financieele offers, omdat zij enkel en alleen berust op het stelsel van vrijwillige werving Ons leger is noch een leader-, noch een militielegerhet bestaat alleen uit vrijwilligers, voor de overgroote meerderheid door de kracht van het geld in de gelederen gebracht en, wat de Europeanen betreft, uit verschillende nationaliteiten, wat de Inlanders aangaat, van verschil lende stammen gerecruteerd. Het laatste schaadt niet, omdat zij, even als bij het Oostenrijksche en Russische leger, onderdanen van den zelfden Yorst zijn en derhalve geacht kunnen worden, even als in België, Zwitserland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, de zelfde natie, hier de Nederlandse!-Indische, uit te maken. Het eerste schaadt wel. De Europeesche vreemdelingen onder de vrijwil ligers hechten zich voor het gros niet aan het land en het leger, dat zij dienen. Het in ons leger in dienst treden geschiedde in de meeste gevallen met geheel andere oogmerken dan in het leger van hun eigen land geschiedde of zoude geschied zijn. Daardoor ontbreekt voor eiken Indischen oorlog die eigenaardige geestdrift, die men in een geheel uit landskinderen samengesteld leger opmerkt. Hoe vele diensten onze staat ook van de in het Indische leger die nende en gediend hebbende vreemdelingen genoten heeft, dat leger mist daardoor dat eigenaardig cachet, die bijzondere uiting, het oor spronkelijk karakter van elk Europeescli leger: het is geen nationaal leger. En met de daaraan verbonden nadeelen hebbe eene voorzichtige staatkunde ongetwijfeld rekening te houden bij de verdediging van Indië tegen een buitenlandschen vijand. Dit is niet het eenige nadeel van de organisatie van het Indisch leger. Er is een ander, waarmede ook rekening moet worden gehouden. Wat die organisatie vooral zoo kostbaar maakt, dat is de behoor lijke aanvulling van het Europeescli element, die vaak beheerscht wordt door de grillen der werving. Op hare resultaten valt hoege naamd geenestatistiek te bouwen met bruikbare gevolgtrekkingen. Men moge daarover de geleerdste vertoogen schrijven, op de factoren

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 491