492 ordonnansen te vormen zijnwaardoor de reeds zoo geringe cava- leriemacht van het leger voor de ordonnansdienst niet behoeft te worden gebruikt. Daarom hebben wij het steeds betreurd, dat men de cavalerie-schutterij te Batavia sedert gesupprimeerd heeft. Voor- loopig zouden we alleen de schutterij in de residentie Menado en op enkele plaatsen in den Molukschen archipel behouden willen zien. Die schutterij bestaat voor het gros uit Amboineezendie onder eenigszins andere verplichtingen dienen dan de Europeesche schutters op Java en Sumatra's- Westkust en bij verschillende onzer militaire expeditiën goede diensten moeten hebben bewezen. Van de tegen woordige Indische schutterij is overigens niets goeds te makenwel wanneer men haar op een geheel andereu grondslag wil organiseeren zoo als wij later zullen aangeven. De pradjoerits ongelukkig overblijfsel van de in 1831 door Van den Bosch opgerichte Inlandsche militie zijn paro- diën op soldaten. Zij hebben even als hunne naamgenooten bij de Inlandsche militie van Van clen Boschdie overigens onder geheel andere bepalingen dienden, volkomen fiasco gemaakt. Door hunne geringe bezoldiging meestal uit het slechtste deel der Inlandsche bevolking samengesteldhebben de vroeger bestaan hebbende „in specteurs der pradjoerits en schutterijen" van hen achtereenvolgens een zeer ongunstig tafereel opgehangen. Er bestaan uit dien merk- waardigen tijd toen de Indische regeering over de hulptroepen van het leger even overdreven denkbeelden had als de oud-Minister De Waal, blijkens deel II van zijne Indische Financiën," nog heeft rapporten van die inspecteurswelke tot nadenken wekken. In geval van binnenlandsche onlusten zijn de pradjoerits niet te vertrou wendaarvan waren bewijzen. Van hunne onwaarde volkomen over tuigd, heeft dan ook de Indische regeering niet geaarzeld, de op heffing der corpsen pradjoerits op Java bij de indienststelliug van een corps bereden en onbereden politie in overweging te geven. Die corpsen kunnen dus spoedig, even als de djaijang-selcar's sedert 1874, tot de geschiedenis gaan behooreu. Hun naam zal dan alleen voortleven bij sommige politiecorpsenzoo als op Timorin Benkoelenop Bor neo, in de Lampongsche districten, Palembang, Sumatra's-Oostkust RiouwCelebes en onderhoorigheden en Atjeh en onderhoorigheden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 499