peesche afstammelingen, die zoo wat in de jaren vallen, om in Ne derland voor de nationale militie in aanmerking te komen, hebben bij de politie hunnen ouderdom moeten opgeven." Daaromtrent in lichtingen verzoekende van den Minister van Koloniën, teekende de Heer Bochussen aan, dat bij gelegenheid van de behandeling van het tegenwoordige Regeeringsreglement door de Tweede Kamer, hij, toen er sprake was van de verplichting der ingezetenen in Indïëom deel te nemen aan vereenigingen tot verdediging van den bodem, aanleiding had gegeven, in het Yoorloopig verslag der Tweede Ka mer op het betrekkelijk artikel eene vraag te richten tot de Re geering, waarop deze heeft geantwoord„Men bedoelde niet anders dan gewapende vereenigingen van geheel tijdelijken aarden daarbij was geene sprake van gedwongen lichtingen voor de krijgsdienst." Men weet dus, wat de bedoeling is van artikel 118 van het Re geeringsreglement. Dit artikel houdt echter ook eene verplichting in, die op de In landers rust. Zij, die niet in het bezit zijn van de tusschen Re geering en Volksvertegenwoordiging over het tegenwoordige Re geeringsreglement gewisselde stukken en de daarover gevoerde be raadslagingen, kunnen dit lezen in Books „Aanteekeningen". Ergo is het evenmin de bedoeling van dat wetsartikel, gedwongen lichtingen voor de krijgsdienst onder de Inlanders voor te schrijven. De Heer Bochussen vond „niets ter wereld onvoorzichtiger en gevaarlijker" dan „de verplichte krijgsdienst bij loting onder de Ja vanen" in te voeren. Het oordeel van den Heer Bochussendie Gouverneur-Generaal is geweest, kan bezwaarlijk genegeerd worden al zijn wij vijf en twintig jaren verder. Wij willen echter over de pohüeke bezwaren niet spreken, aan de invoering' van militairen dienstplicht onder de Inlandsche bevolking dezer koloniën verbonden Wij willen zelfs aannemen, dat die te zwaar werden gewogen Maar we houden ons op een ander gebied op en beweren, dat zoo lang er voor de Inlandsche bevolking onzer koloniën geen burgerlijke stand bestaat - en zoo iets zal in de eerste tientallen van jaren noo- wel tot de utopiën belmoren - en zoo lang alles wat met de bijhou- dmg der bevolkingsstatistiek in verband staat, nog braak ligt of zeer gebrekkig iS) het invoeren eener verplichte militaire dienst\oor de 32

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 506