505 herleiden, gewenscht. De invoering van militairen dienstplicht in Nederlandsch-Indië zal dit bevorderen. Uit een maatschappelijk oogpunt is de invoering van militairen dienstplicht voor elk land goed. Hierover is genoeg geschreven om het hier nog op nieuw te betoogen. Op goede voeding en kleeding, vooral op goed logies voor onze Indische militiepliehtigen mag gere kend worden. Zij zijn onze landskinderen, de kern, de kracht, de hoop, de toekomst der Xatie! Maar wat bovenal niet moet vergeten Avorden, is dat de Indo- Europeesche bevolking, in zielental (zoo wel van kreolen als kleurlingen) sterk toenemende, eveneens het zwarte spook onzer dagen begint te zien. Het gevaar, waarmede zij reeds bedreigd wordt, het nageslacht van hen, die met Nederlandss driekleur en oranjevaandel deze bezittingen hebben gemaakt tot Nederland's voortdurend onafhankelijk bestaan, is pauperisme! Waar de armoede toeneemt, daar wordt de zedeloosheid grooter, daar neemt de bevolking onzer gevangenissen toe, daar wordt de veiligheid geringer. Indien beteugeling van pauperisme staatsplicht wordt geacht en de militaire dienstplicht elk volk releveert, dan durven wij te zeggen, dat de invoering van eene Indische militiewet een der middelen zal zijn tot bestrijding van het pauperisme onder de Indo-Nederlanders, voor het gros bedeeld met eene groote vaardig heid in het schieten, den eersten eisch voor iederen landsverdediger; dan zullen vele leegloopers en kwaad doeners, in het leger tot ordelijke burgers van den Staat, door onderwijs en tucht, opgeleid, de kracht van Nederlandsch-lndië in de ure des ge vaars verhoogen! Mogen bekwame handen een ontwerp samenstellen voor de beste militiewet van Nederlandscli-Indië onder de gegeven omstandigheden! Ieder, daartoe in staat, maakt zich jegens zijn vaderland verdienstelijk! X.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 512