508 schatten, het genot daarvan lager stellen dan dat van badplaatsen- natuur in Europa eii de daaraan verbonden wufte pretjesJa, schoon is die Indische natuur, maar ze is eentonig, zeer eentonig. Ze wekt niet op, door dat ze weinig door fcwwst, menschenhanden, aangebrachte schakeeringen aanbiedt, zoo als de natuur in Zwitserlandlangs den Rijn en in den Hartz. Niet alle Indische verlofgangers kunnen echter daarvan profiteeren ten eerste. Maar ten tweede maakt de eentonige Indische natuur vele Europeanendie vroeger vroolijk, opgeruimd, tevreden waren, door klimaatsinvloeden geholpen, stil, melankoliek, ontevreden of suf. Hoevelen onzer rjoede officieren hebben wij in die schoone natuur, jaren lang het leven op posten en in kleine garnizoenen doorbrengende, physiek, intellectueel en moreel in waarde zien achteruitgaan, van wie geheel andere mannen geworden zouden zijn, indien ze de voordeelen van het sociale leven en de betere middelen van communicatie, de goedkooper middelen van ver voer, deelachtig hadden kunnen worden, die men in Europa in zoo veel ruimere mate aantreft; kortom, indien zij meer afwisseling dan isolement hadden gekend! Laat ons niet duidelijker spreken; mis schien zijn we reeds te duidelijk geweest. En dat alles cijferde Prof. Vetlimet het klimaat van een tropischland, voor den Nederlander in Indië weg! Neen, gunnen wij den, in vergelijking van zijne wa penbroeders in Europain vele opzichten niet benijdenswaardigen Indischen officier het buitenlandsch verlof van ganscher harteYoor hoevelen is het b. v. niet wenschelijk, dat zij, om steeds zoo veel doenlijk op de hoogte hunner wetenschappelijke en vakkennis te blijven, hun verblijf in Indië niet te lang rekkenmen deuke in de eerste plaats aan onze officieren van Gezondheid, militaire Apothe kers en Paardenartsen, aan onze officieren der Genie en Artillerie. Ook voor officieren, die hunne opleiding in Indië genoten en nog niets van Europa gezien hebben, is dat verlof méér dan om ééne reden zoo heilzaam. Maar wat baat dat alles, indien velen door het zoo geringe verlofstractement en de duurte in Nederland vooral, van dat verlof toch geen gebruik kunnen maken? Men vergete toch niet, zoo als meer dan eens uit in dit tijdschrift geplaatste statistieke opgaven gebleken is, dat vele Indische officieren gehuwd zijn en de meesten hunner, met hun kroost, zonder in Nederland armoede te

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 515