510 Maar hierom denk o. a. eens aan de eischen van goederen voor het leger uit Europa! maalt de Regeering niet. Zij hecht meer waarde aan het „politiek oogpunt". Vroeger dacht men, en sommigen denken nog zoo, dat Nederlandersdie éénmaal de Linie gepasseerd waren, geene Nederlanders meer zijn. Voor de Nederlanders in de koloniën moest men oppassenze kregen te spoedig sympathiën voor het warme land. Het werden heethoofden, frondeurs, die al de wel daden der Nederlandsche heerschappij niet alleen miskenden, maar alle handelingen van het Opperbestuur telkens met de meeste eenzij digheid en de grootste'heftigheid beoordeelden en afkeurden, 't Was hun te vergeven, zeide men, in dat warme en ongezonde land, waar men zoo veel sneller leeft dan in het koude Europavooral in het land der lage veennaturen; maar die warmte mocht toch niet alle handen met het gelukkige moederland verslappen; periodieke aansterking was noodig; het politiek belang: het voortdurend, ongestoord, onbe twist bezit van Indië, de rustige rust, eischte het. Buitenlandsche, tweejarige verloven naar Europazonder ziekte, kunnen een dei- middelen zijn om Indo-Nederlanders te doen blijven Nederlanders. Waarom wordt dit dan niet door het Opperbestuur zoo veel mogelijk in de hand gewerkt, door het genot van zoodanig buitenlandsch ver lof voor het gros minder illusoir te maken, door de verlofstractementen der Indische officieren, conservatieven par droit de naissance, steun pilaren van het gezag in een land, dat volgens J. C. Baud in de Tweede Kamer, „door het zwaard behouden moet blijven", in overeenstemming te brengen met de behoeften des tijds, zoo als met de tractementen en de pensioenen is gebeurd? Is er grooter inconsequentie te bedenken Gaan wij nog eens de cijfers na, voorkomende op den boven staanden staat en onderzoeken wij, welk beginsel bij de herziening daarvan ten grondslag moet liggen. De verschillende categoriën der in komsten van den officier zijn zijn tractement (en toelagen, enz.), zijn non- activiteitstractementzijn verlofstractement en zijn pensioen. In wel ke verhouding moeten de bedragen dier verschillende inkomsten tot elkander staan? Het activiteitstractement is de grootste, het pensioen de kleinste inkomst; dat zijn de billijke limieten. Maar nu, wat daartusschen ligt? Is het billijkdat het non-activiteitstractement grooter is dan het verlof stractement? Ja. Reden bekend. Maar is

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 517