513 behandelen. Het heeft aan hen te groote verplichtingen om anders te mogen handelen. Met geld en eer toch wordt alles niet goed gemaakt, wat in dienst van den Staat verloren of vernietigd werd. De Nederlandsche koopmansnatie beseft dit niet genoeg. Maar, let wel, de hier bedoelde gevallen van onbekrompenheid behooren, nu Indische officieren, ook in Nederland zijnde, aanspraak op vrije geneeskundige behandeling hebben, uitzonderingen te zijn en te blijven op den regel, dat Indische officieren, wien een buitenlandscli verlof wegens gewone ziekte (waarin niets buitengewoons of verdienstelijks is) wordt toege staan, geene hoogere verlofsinkomsten zullen genieten dan hunne rang- genootendiezonder ziek te zijnvan hun buitenlandscli verlof ge bruik maken. In den regel beschouwt elk patroon de arbeiders, die nooit of het minst ziek zijn, als zijne beste dienaren. Het zijn de beste arbeiders, die het best beloond moeten worden. Zoo ook met de Indische militaire verlofgangers. Men kweekt thans door de bestaande en onbillijke Indische militaire verlofstractementen juist het omgekeerde van hetgeen men beoogen moest. De beste arbeiders, ziende, hoe zij tegenover de minder goede, ten aanzien van het deelachtig worden van een door hun patroon als billijk erkend genot, bepaaldelijk in het nadeel zijn, trachten dit soms door minder ge wettigde middelen voor de zelfde hoeveelheid machtig te worden. Niet alle Indische officieren, wien een buitenlandscli verlof voor ziekte toegestaan werd, zijn daarom zoo ziekdat zij Indië in het belang hunner gezondheid zelfs (gezwegen van hun leven) moesten verlaten. Geene militaire Geneeskundige dienst is alwetend of alziend; geene „geneeskundige commissie," die „certificaten" afgeeft, kan de harten eri nieren proeven van al de vóór haar verschijnende patiënten. Mis bruiken zullen altijd blijven bestaan, maar ze zullen minder worden, wanneer de bedragen der militaire verlofstractementen billijker vastgesteld worden. Andere tijden, andere ideëen. Misschien vindt Men ons idee nog onbillijk. Er was anders ook een tijd, toen Men het niet onbillijk vond, dat zieke officieren, met verlof naar Europa gaande, hunne aanspraak op bevordering verlorenzoo zij nog geen vijftien jaren in Indië hadden gediendHoe lang heeft dienog door den Gene raal Kroesen verdedigdedraconische bepaling bestaanwaardoor vele

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 520