528 collegiën en autoriteiten aan feitelijk-hiërarchiek boven hen gestelde machten zullen op lialfblacl geschreven en in margine, onder nummer en bijlagen, het woord Onderwerpen daaronder de korte inhoud van de missive worden vermeld." Bij het staat verder aangeteekend„Zoo zal dus bijv. de pre sident van eenigen administratieraad nimmer aan den betrokken Onder-Intendant, van welken rang deze ook moge zijn, en laatst genoemde c. q. slechts aan den gewestelijken militairen commandant in zijn administratief ressort en den Iloofd-Intendant der Militaire Administratie met Onderwerpschrijven. Daargelaten, dat een ieder niet weet, wat verstaan moet worden onder: collegiënautoriteiten en feiielijk-hiërarchielt bovengestelde machtenzoo worden zijdie een juist begrip daarvan meenden te hebbenbij punt g der zelfde afdeeling dier Algemeene Order uit dien waan gebracht. De tekst van punt g luidt: „Berichten aan met den afzender daarvan in rang gelijk staande of ondergeschikte autoriteiten gericht zullen evenwelmet inachtname van het sub a t/m e van dit artikel bepaalde, op drie vierde der breedte van het blad geschreven, en het overige vierde gedeelte onbeschreven gelaten worden". Na lezing der punten f en g stellen wij de volgende vragen: Welke collegiën zijn boven militaire personen gesteld? Wordt hier onder de Bekenkamer bedoeld? Wij gelooven niet, dat de Eeken kamer een administratief collegieeene boven het Departement van Oorlog gestelde macht kan zijn. Is de Eekenkamer echter feitelijk- hiërarchiek boven den Iloofd-Intendant der Militaire Administratie gesteld? Het Hoog Militair Gerechtshof is het hoogste rechterlijk collegie en moet dus als feitelijk hiërarchiek boven de krijgsraden gesteldworden aangemerkt. Maar welke personen moeten het Hoog Militair Gerechtshof erkennen als eene macht, die boven hen gesteld is Is de verhouding van ons Legerbestuur tot dit Hof eene inferieure? Is de Krijgsraad, die het vonnis van den disciplinairen rechter soms te beoordeelen heefc, eene hoogere autoriteit dan deze, of staan de Krijgsraden beneden eenige andere macht dan het zoo even genoemde Hof? Welke collegiën bestaan er in het leger? Moet men hierouder de commissiën verstaan, zoo als de commission voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 535