529 de defensie, het administratiereglementtot gerechtelijke onderzoeken, arbiters, commissiën \an keuring en zoovele andere, welke schier dagelijks in de garnizoenen benoemd worden? Wij betwijfe len het. Al dadelijk vraagt men zich verder af, wat men onder autoriteiten wat onder gelijkstaande of in rang gelijkstaande autoriteiten te verstaan heeft. Autoriteit is iemand, die met gezag bekleed is. Maar de korporaal oefent ook gezag uit, immers direct over zijne escouade? Is nu, volgens het gewijzigde begrip van het woord, de korporaal ook autoriteitWij hoorden wel eens beweren, dat een detachements commandant weldoch do compagniescommandant geene autoriteit is maar wij zochten te vergeefs naar bepalingendie dit beweren konden staven. Op de drie hoofdplaatsen van Java, ook te Padang en Kottaradja heeft de plaatselijke militaire commandant den rang van Luitenant-Kolonel. Op elk der genoemde standplaatsen is het meermalen voorgekomen, dat hij afwezigheid van den Luitenant- Kolonel, diens functiën door een Majoor der Infanterie, Artillerie of Cavalerie werden waargenomen. In welke verhouding staat c.q. de Eerstaanwezende officier van Gezondheid (Luitenant-Kolonel zijnde op boven bedoelde plaatsen) tot den Majoor of tot den in ancien- neteit jongeren Luitenant-Kolonel plaatselijken militairen commandant? In welke verhouding staat de in ancienneteit oudere Kapiteinadminis trateur van een garnizoen, tot den Kapitein, gewestelijken Onder- Intendant, onverschillig of deze al dan niet tijdelijk chef der gewes telijke Militaire Administratie is? In welke verhouding staat de in ancienneteit oudere Luitenant der Infanterie, plaatselijke Eerstaan wezende genieofficier, of belast met het beheer van het materieel der Artillerie, tot den jongeren Luitenant, (soms van het zelfde wapen), maar gewestelijken Eerstaanwezenden genieofficier of ge westelijken artilleriecommandant Zijn zij gelijkstaande autoriteiten, omdat zij den zelfden rang be- kleeden; of staan per se gewestelijke autoriteiten hooger dan plaat selijke? Dit laatste zou toch niet altijd rationeel zijn. Immers de Luitenant-Kolonel, plaatselijke militaire commandant, zou daardoor wel eens een minder hooge autoriteit zijn dan de Majoor of Kapi tein, Chef der Artillerie, Genie of Administratie?

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 536