532 kening' plaats heeft, naar aanleiding van punt w van 2 met Op lastHet onderteekenen van brieven, namens eenigen chef, mag plaats hebben door die personen, welke hun in hunne dienstbetrek king zijn toegevoegd of wel door hen, die tijdelijk eenige dienst waarnemen of met den dagelijkschen gang van eenige dienst belast zijn. Is nu de Luitenant-adjudant bij een bataljon toegevoegd aan den corpscommandant? Mag deze de stukken, die van den corps commandant belmoren uit te gaan, met aanteekening der woorden Op last ouderteekenen Wij gelooven dit niet. De bataljons adjudant is geen bureauofficier. Zijn werkkring is gewichtiger dan die van den staffo'urier. En tocli is het geene zeldzaamheid, den Luitenant-adjudant stukken te zien teekenen, die bestemd zijn voor de compagniescommandanten en dikwijls eene berispende strekking hebben. Wij vinden in de A. O. No. 52 van 1863 geene voorschriften omtrent de geheime correspondentietenzij men het aangestipte sub d van 3 als voldoende beschouwt. Behalve de huwelijken der officieren, zijn er zoo vele zaken van teederen aard, die eene ge heime behandeling vereischen, dat het ons vreemd voorkomt, dat dit onderwerp niet beter geregeld is. Het moet o. i. een chef niet vrijstaan, bij gewone missive zijne ondergeschikte officieren ter ver antwoording te roepen, wanneer hij mocht vermeenen, dat die offi cieren hun plicht verzaakten. Het is krenkend voor den officier, wanneer zoodanige missive geschreven wordt door een soldaat-, korporaal- of onderofficier-schrijver. Wij eischen meer, in het be lang der krijgstucht, ter wille van het prestige van den officierstand wij hopen, dat wanneer men tot de herziening dezer door ons be handelde aangelegenheid mocht overgaannadrukkelijk zal wor den bevolen, dat geen mindere in rang of ancienneteit geheime brievengericht aan hoogeren in rang of ouderen in ancienneteit, zal mogen schrijven of onderteekenen, wanneer in dusdanige ge heime brieven hunne handelingen worden afgekeurd, eene berisping of bestraffing vervat mocht zijn of wel eene verantwoording wordt geëischt. Wanneer deze eisch gesteld wordt, zullen vele brieven (geheime en niet geheime) vervallen, die tot dusverre vaak hun ontstaan te danken hadden aan de ijdelheid of verwaandheid van dezen of genen jeugdigen, den chef toegevoegden officier, die, in het

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 539