535 detachementscommandant was gebeurd; maar straf-en menageboeken van ettelijke jaren vroeger werden aan eene serieuse examinatie onderworpen en leverden zóó menig paragraafje, zoo menige bladzijde voor de nota van aanmerkingen, die naar men ons verzekert later een Aanhangsel bekwam, onder den titel van: Weder aanmer kingen op de beantwoorde Nota van Aanmerkingen't Is bijna ongelooflijk, maar waar. Wanneer wij de „Instructie voor het hou den der algemeene inspectiën" nagaan, dan springt het duidelijk in het oog, dat de geest der instructie slecht begrepen is. Nota's van aanmerkingen hebben een groot, een overwegend voordeel. Een geacht en kundig hoofdofficier hoorden we eens een zijner officieren vragen, en wel naar aanleiding van eene bij hem (chef) ingekomen beant woorde nota van aanmerkingen, of die officier de nota soms beschouwde als een wapen, dat te eeniger tijd tegen hem gebruikt moest worden. Hij de eerlijke man die de vraag deedhad dat, zeker niet bedoeld. Zijne verklaring was ronde waarheid, dat hij met eene nota van aanmerkingen alleen beoogde, zijne ondergeschikte officieren op fouten te wijzen; de naleving van bepalingen, die zij over het hoofd zagen, te eischeuen alzoo den geregelden gang van zaken te bevorderen. Hij deelde niet systematisch nota's rond om bij eene eventuecle inspectie over zijn corps den inspecteur een dossier te kunnen tooncn, dat hem zou kunnen vrijpleiten van achteloosheid of zorgeloosheid. De nota's van den bedoelden chef waren leerzaam. Hij maakte bemerkingen en gaf tevens den weg aan, hoe verbetering kon aangebracht worden. Dat moet het streven zijn van iedereu chef; dan zal de chef een raadsman zijn en het fatale denkbeeld gelogenstraft worden, dat hij de natuurlijke vijand is zijner ondergeschikten. Reclamestaten zijn stukken, die van de eene hand naar de andere overgaan, tot dat de ingebrachte bezwaren geheel onderzocht zijn en afgehandeld kunnen worden. De reclamestaten maken alzoo een der correspondentiemiddelen uit, waarom het ons bevreemdt, dat de A. O. No. 52 van 1863 te dien aanzien het stilzwijgen bewaart, vooral daar zij eene afwijking zijn van den gewonen vorm der correspondentie. De reclamestaten worden doelloos in duplo ingediend dit vermeerdert noodeloos het werk van het administratief kader bij de compagniën en detachementen. De sergeanten-majoor hebben een belangrijken,

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 542