536 werkkring, en bij gebrek aan officieren, moeten zij dezen vaak vervan gen bij de verschillende inwendige diensten. Er moet getracht wor den, hun werk te verlichten, en dit kan voor een deel geschieden, door hen ruimer te voorzien van gedrukten, van staten, waarvan het trekken tijdroovend en vermoeiend is. De compagnies- en detachements commandanten worden met reclamestaten overstelpt, en door de vele overplaatsingen, die steeds aan de orde van den dag blijven, moeten zij van nieuw aankomende manschappen reclamestaten doen opmaken, om, bij eventueele overplaatsing, op het extract-administratie- boek te kunnen aanteekenen, dat 's mans reclame in behandeling is. Er zijn corpsen, waar het als regel geldt, dat elke binnen drie maan den niet beantwoorde reclame op nieuw moet worden behandeld. Overal treft men dan ook reclameboeJcen aan, om controle uit te oefenen op dit punt. Hierdoor is het in duplo indienen van reclamestaten o. i. overbodig. "Wij gelooven, dat het verstrekken van gedrukten voor deze en meer herhaaldelijk in te dienen staten den werkkring van het administratief kader lichter en aangenaamer zal maken. Kunnen ook niet de geleidebrieven vervallen of vervangen worden door advieslij sten, waarvan gedrukten van's landswege te verstrekken? Zal de dienst er niet bij winnen? In welk opzicht, hooren wij vragen? Het antwoord is niet ver te zoeken. Heem de formatie van het schrijverspersoneel ter hand, om niet te veel van ons geheu gen te vergen, en bezoek eens de verschillende militaire bureaux; teeken nauwkeurig op, welke en hoeveel gegradueerde en niet gegradueerde militairen aan de schrijftafel zitten. Vraag, om niet onbillijk te wezen, wie afwezig zijn en houd daarvan ook aanteekening. Vergelijk nu de stamboekextracten der bureaulisten met de gemaakte aanteekeningen en men zal ervarendat een groot aantal militairen, (meerendeels gegradueerdenop corps-en andere bureaux werkzaam, aan hunne eigenlijke dienst onttrokken, op hunne kameraden vooral de zoo zware garnizoensdienst doen drukken, terwijl zij zeiven,in den regel de meest intelligenten, niet behoorlijk geoefend kunnende wor den, vrijgesteld zijn van exercitiën, theoriën, inspectiën, enz. Is dat in het belang der oefening en der slagvaardigheid van het leger? Vereenvoudiging van bureauwerk zal ongetwijfeld leiden tot inkrim ping van eene ongeoorloofde uitbreiding van bureaupersoneel; de

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 543