537 kaders der verschillende corpsen zullen voltalliger en beter kunnen zijn; de troep zal beter geoefend kunnen worden. Eer wij besluiten, nog een wenk. Het gebeurt dikwijls, dat afschrif ten van stam-en strafhoeken van militairen bij voorstellen, dienstexpi- ratie, verzoek om overplaatsing, verschijning voor eene geneeskundige commissie, enz., moeten ingediend worden. Dikwijls ontvangt men den last daartoe weinige dagen, uren zelfs, te voren, en niet zeldzaam gelijken de strafboek-extracten op folianten, die vele nachtelijke uren arbeids kosten. Terwijl bij 2, punt p der A. O. Ho. 52 van 1863 aangegeven is, dat bij voordrachten tot aanstelling of bevordering dienst en conduitestaten, zoomede extracten-strafboek van den belanghebbende de voordracht moeten vergezellen, is het langzamerhand regel gewor den om in al de hier boven genoemde en meer gevallen steeds stam en strafboek-extracten over te leggen. Ha inzage dier stukken wordt meestal geen verder gebruik daarvan gemaakt. Wij wenschen in overweging te geven, die stukken, na gemaakt gebruik, aan de com- pagniën en detachementen terug te zenden, om c.q. nogmaals benut te kunnen worden. Waarom wordt zooveel tijd besteed aan het overschrijven van soms lijvige stukken, op plaatsen, waar men die stukken in originali en ter inzage zou kunnen aanbieden? Er kan in de correspondentie vereenvoudigd worden, maar gemak zucht werkt veelal eenvoud tegen. "YV ij komen daartegen op, niet om protest aan te teekenen tegen routinisten, maar in het belang van de dienst, in het belang dat wij allen hebben bij eene spoedige, van allen omslag vrjje behandeling en afdoening van militaire zaken. Wij hebben ongetwijfeld niet alle leemten en gebreken in de A. O. Ho. 52 van 1863 aangetoond. Wanneer echter een ieder bereid is, zijne opmerkingen langs dezen weg kenbaar te maken, dan zullen de daartoe bevoegden, door ons voorgelicht, met meer gemak in den bestaanden toestand verbetering kunnen aanbrengen. Moge dit opstel daartoe bijdragen! Mati Panari.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 544