550 Yooi' het opmaken daarvan zijn bij eene kleine apotheek zeker 14 dagen, bij eene groote één maand noodig. In stede nu, dat de overge plaatste officier van Gezondheid (die eene apotheek tevens administreert) of de militaire Apotheker zoo spoedig mogelijk vertrekt naar de plaats, waar zijne diensten dringend noodig zijn, moet hij eerst 2 a 4 werken monniken werk verrichten. Het volgende diene tot voorbeeld. In November wordt de militaire Apotheker der le klasse van Padang naar Atjeh overgeplaatst om den Eerstaanwezenden Apotheker aldaar af te lossen. Hij geeft de dienst aan den oudsten Apotheker der 2e klasse over en begint met zijne tusschentijd- sche verantwoording en vertrekt in December. In Januari komt de naar Padang overgeplaatste Apotheker aldaar aan en neemt de dienst over. Het opmaken eener tusschentijdsche verantwoording is weder aan de orde; deze is al de tweede; maar in Maart wordt de jaarlijksche ingediend. Op Onrust echter, waar de officieren van Gezondheid slechts een a twee maanden blijven, zal men wel permanent aan het opmaken van verant woordingen zijn en dat wel over eene waarde van 500. Een officier van Gezondheid op de buitenposten, die altijd eene apotheek te administreeren heeft, zal nu nooit per keerende boot kunnen vertrekken. Neemt men aan, dat per maand slechts vier overplaatsingen zijn en het opmaken eener verantwoording gemiddeld 3 weken duurt, zoo zou den in één jaar 624 weken onnoodig schrijfwerk verricht zijn door offi cieren, wier diensten geen oogenblik kunnen gemist worden. Uit het boven aangehaalde blijkt, dunkt ons, ten duidelijkste, dat, hoe groot de ijver van den Gouverneur-Generaal en andere hooge ambtenaren ook moge wezen om de schrijfwoede te beteugelen, die ijver bij allen geen weer klank vindt integendeel. Hoe antidiluviaansch het met enkele dingen in de Indische Militaire Pharmacie nog gesteld is, moge daaruit blijken, dat in Indiê nog de oude Pharmacopea van 1851 wet is, terwijl in Nederland sedert 1871 eene nieuwe in functie is. Om het opmaken der verantwoordingen zoo omslachtig mogelijk te doen zijn, worden de geneesmiddelen per Nederlandscli gewicht verstrekt, op de dagclijksche relevés in medicinaal gewicht opgebracht en dit bij de verantwoording weêr in Neaerlandsch gewicht omgerekend! X.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 557