584 afdeeling der krijgsschool (hier maakt deze cursus weêr een onderdeel uit van die afdeeling) kunnen jaarlijks eenige officieren van het leger in -Aederlandsch-Indiebij voorkeur van de militaire administratie, worden toegelaten". Bij voorkeur yam de Militaire Administratie'? Wat wil deze zinledige uitdrukking zeggen, als wij in de tweede alinea van artikel 2 van dat zelfde besluit zeer duidelijk lezen „Indien het aantal officieren, die aan het examen voldoen, grooter is dan het beschikbaar gestelde aantal plaat sen, dan komen zij, die bij het examen de meeste kunde aan den dag hebben gelegd, het eerst voor plaatsing in aanmerking"?! Daar deze officieren even goed van een der vier wapens kunnen zijn, beteekent het bij voorkeur niets. Indien beknoptheid en duidelijkheid ook bij de samenstelling van de hier behandelde bepalingen op den voorgrond hadden gestaan, zoude men in het Koninklijk besluit van 4 Mei 1881, N° 9 niet herhaald hebben, wat reeds duidelijk bij het IC. B. van 5 December 1879, N° 27, gedeeltelijk gewijzigd bij K. B. dd. 26 Maart 1881, N° 12, bepaald was. Wat is het K. B. dd. 4 Mei 1881, N° 9 anders dan een extract van het K. B. dd. 5 December 1879, H° 27, en een overtollig extract? Was het om dien intendancecursus als eene zelfstandige instelling van onderwijs te doen aanmerken en wederom in het belang der protectie begripsver warring aan te kweeken? Bier in de Indische militaire cantines. Zoo als men weet, heeft men het tegenwoordig in de cantines ver strekte bier te danken aan de zorg van den Minister van Koloniën voor den Europeeschen soldaat van het Indische leger. Of de soldaat dat Hollansch bier lekker vindt en of het eens strekken zal wat het ware doel van die zorg zijn moet tot minder jeneververbruik, weten wij niet. Evenmin weten wij of het overeenkomstig de waarheid is, dat onlangs te Batavia eene groote hoeveelheid van dat bier als ongeschikt voor de consumtie zou zijn afgekeurd. Zou het Legerbestuur niet genegen zijn, proeven te nemen met do verstrekking van het bier, dat tegenwoordig in Britsch-Indiê gebrouwen wordt? Van dit zoogenoemde Ilill beer (zie „De Indische Gids," 1880, 11° deel) wordt gezegd, dat het een uitstekende drank voor militairen is en voor het Engelsch brouwsel niet onderdoet. Het Hill-bier is niet zoo zwaar als het Engelsch bier, maar veel minder vervalscht en veel zuiverder. De Europeanen in het Britscli-Indische leger verkiezen het Britsch-Indische dan ook verre boven het Engelsche brouwsel. X.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 591