- 589 maar eene werkelijke beraadslaging, ten doel hebbende, elkander te over tuigen, het samen ééns te worden. Bij art. 205 [„de president zal na zulks de conclusie opmaken bij een parigheid, volstrekte meerderheidof naar hetgeen de aard der zaak en de voorschriften van het regt zullen vereischen."] wordt alleen iets gezegd over het staken van stemmen. Zulk een staken kan bij eene rechtbankdie met een oneven getal rechters zitalleen voorkomen in geval van wraking [recusatie] van een der [vijf of] zeven, die haar samenstellen; en in dit geval kan van een opmaken van de conclusie ten voordeele van clen beklaagde geene sprake zijn. De gewraakte rechter blijft in dat geval zitting houden. Slechts zeven regels over het geval van staking geeft de Heer Grevers ten beste. Toch is het niet iedereens werk, het besluit [de conclusie] op te maken. Hoevele onaangenaamheden zijn er niet voorgevallen, en komen er niet nog dagelijks voor, omdat men nergens leest, wat nu eigenlijk „de voorschriften van het recht" zijn! Dan eens vinden leden van den krijgsraad zich bezwaard, voor de bepaling der straf mede te stemmen, omdat zij beklaagdes schuld niet bewezen hebben geachtvergetendedat zijéénmaal ten aanzien van de schuld overstemd, de daarover gevallen beslissing moeten eerbiedigenen nu omtrent de mate van straf moeten gaan oordeelenals hadden zij zelf den beklaagde schuldig geacht. Dan weder is men het niet eens, welke straffen de zwaardere zijn; en dat is vaak zeer moeilijk te zeggen. De meeste leeken weten ook niethoe bij verschillende stommen om trent den duur zelfs van ééne straf, de beslissing is gevallen. Ik heb vaak hooren bewerendat men het gemiddelde moest nemen. B. v. de leden stemmen respectievelijk voor 5, 6, 7, 8, 10, 12, 15 jaren tucht huis; te zamen 63; gedeeld door 7, geeft 9 jaar, zegt men dan. Die berekening is daarom foutief, wijl de meerderheid niet is voor 9 jaarj maar .voor minder dan 9 jaar. De meerderheid is voor 8 jaar. Die voor 15 jaar heeft gestemd, staat alléén; zijn gevoelen kan niet gevolgd wor den; maar hij heeft althans 12 jaar gewild, en zoo zijn er dus twee: zoo doorgaande ziet men, dat er drie zijn, die althans 10 jaar hebben gewild, en vier die zeker voor 8 jaar zijn. Aan dergelijke moeilijkheden, die eiken dag voorkomen en moeten voor komen, behoort in een boek, voor de practijk bestemd, te zijn gedacht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 596