DE STAAT YAK OORLOG EN BELEG IN INDIE. VervolgZie afl. No. 7, II' deel Y. Het krijgsrecht is van nature exceptioneel. Het derogeert aan het gemeene rechtwelks bepalingen, bij strijd, terugwijken, maar kan zich ook niet buiten de aangewezen grenzen bewegen. Eene nauw keurige en scherpe afteekening dier grenzen is alzoo een hoofdver- eischte in elke codificatie van het krijgsrecht, omdat al wat daar buiten ligt door het gemeene recht wordt beheerscht. Bestaat zoo danige afbakening-zoo als in Indiêniet, dan. bestaat er zoowel gevaar, dat het militaire gezag ten nadeele van het burgerlijke den na tuurlijken kring zijner bemoeiingen overschrijdt, als dat het krijgsrecht zoo als in Indiê herhaaldelijk en meer dan het eerste gebleken is zich binnen dien kring niet vrij en overeenkomstig de behoeften van het militaire gezag kan ontwikkelen. De Indische wetgever heeft hieraan tot dusverre te weinig aan dacht geschonken. Wat men onder krijgsrecht hebbe te verstaan, is in de Indische wetgeving nergens omschreven. Yoor het oogenblik schaadt zulks echter minder dan eene bestaande slechte definitie. Wat de oorzaak van het gemis zoodaniger definitie islaat zich door hem, bekend met de Indische staatsgeschiedenis, spoedig raden. De naijver tusschen het burgerlijke en militaire gezag zoo licht opgewekt, waar de staatsrechtelijke verhoudingen onvolkomen zijn Door omstandigheden, onafhankelijk van den wil des schrijvers en der Redac tie verschijnt nu eerst het vervolg van dit opstel, waarvan in het laatste gedeelte het krijgsrecht in Duitschland zal worden behandeld. Mr. M. S. Pols„Het Crimineel "Wetboek voor het krijgsvolk te lande met eene toelichting," tweede uitgave. Inleiding. 38

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 602