596 bepaald vond hier te lande meer stof dan ergens elders. Nergens is dan ook de strijd over gezag met meer heftigheid, met meer afwisselende kansen, maar ook met minder duurzaam resultaat, tusschen beide elementen gevoerd dan hier te lande. Is in beginsel onder elk bestuur en in elk land eene codificatie van het krijgsrechtvooral in tijden van oorlog en van binnenlandsche beroerte, eene levensbehoefte voor den Staat, het exceptioneele van zijn aard, het gevaarlijke ecner overmatige uitbreiding voor de vrijheid der burgers en voor de onafhankelijkheid van het bur gerlijk gezag hebben de Indische regeering, naar het schijnt, tot dusverre huiverig gemaakt, aan die codificatie hare beste krachten te wagen. Eene goede afbakening der grenzen van het civiel en militair gezag ontbrak tijdens de O. I. Compagnie zoo wat geheel Eerst nadat deze bezittingen in handen van den Staat kwamen, verkreeg het militair gezag zijne eerste herkenbare gestalte en kwam het sedert het krachtig bestuur van den Gouverneur-Generaal Daen- dels, geholpen door den voortdurenden oorlogstoestand en de zwak ke fundamenten, waarop sommige Indische staatsrechtelijke verhou dingen na de reconstructie van het koloniaal bestuur, door den korten duur van Daendels' regeeringzich nog bevondenin ont wikkeling. Maar de ongewisheid der grenzen van sommige bevoegd heden gevoegd bij het feit dat enkele daarvan aan de gewoonte ontleend warenen het gemis van eenheid van beginselen bleven den strijd tusschen beiderlei gezag aanwakkeren, zoodat men bij de bepaling der grenzen van dat gezag voor bepaalde omstandigheden telkens zijne toevlucht moest nemen tot antecedentendie soms zoo tegenstrijdig waren, dat ook de gewoonte onzeker werd. Yoegt men hierbij het verschijnsel, dat op dit oogeublik nog in het moederland over de beteekenis van het hrijgsreclit verschil van gevoelen bestaat, dan is het niet te verwonderen, dat door deze omstandigheden de wapenen om elkanders gezag te bestrijden en afbreuk te doen, in Indie nog voor het grijpen zijn. Afgescheiden hiervan waren er andere oorzaken om den strijd tusschen het civiel en militair gezag in Indië aan te vuren en do strijders te verbitteren. Wij bedoelen oorzaken van geheel anderen aard dan de hier boven genoemde. Pols. Ibid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 603